statystyki

Sędzia myli się tylko dwa razy

autor: Szymon Cydzik25.09.2018, 20:00
Artykuł 156 p.p.s.a. pozwala na poprawienie takich oczywistych błędów pisarskich lub rachunkowych z urzędu.

Artykuł 156 p.p.s.a. pozwala na poprawienie takich oczywistych błędów pisarskich lub rachunkowych z urzędu.źródło: ShutterStock

Do DGP zgłosił się czytelnik, którego skarga na przewlekłość postępowania została odrzucona przez WSA. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że wyrok był dwukrotnie prostowany.

Czytelnik wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na przewlekłość postępowania przed organem budowlanym w sprawie wydania pozwolenia na budowę. Sąd odrzucił ją (sygn. akt VII SAB/Wa 16/18) ze względu na brak wcześniejszego ponaglenia organu, czego wymaga art. 37 kodeksu postępowania administracyjnego (wcześniej wezwał do dostarczenia dowodu, że takie ponaglenie było wniesione). Zrobił tak, choć w skardze czytelnik wyjaśnił, że nie wnosił ponaglenia, ale złożył od razu skargę, aby uniknąć dwóch pism wymagających odrębnego rozpatrzenia i wyjaśnienia.

Przypomnijmy, że skargę do sądu składa się za pośrednictwem organu, którego ona dotyczy.

– Organ taki w każdym przypadku ma obowiązek przekazać sprawę sądowi administracyjnemu, ale wcześniej może uwzględnić ją w ramach samokontroli. W przypadku nieskorzystania z tego trybu kompetencja do rozstrzygnięcia sprawy przysługuje sądowi administracyjnemu – wyjaśnia radca prawny Tomasz Zaremba z kancelarii M. Wojciechowska i Wspólnicy.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane