statystyki

Sędzia myli się tylko dwa razy

autor: Szymon Cydzik25.09.2018, 20:00
Artykuł 156 p.p.s.a. pozwala na poprawienie takich oczywistych błędów pisarskich lub rachunkowych z urzędu.

Artykuł 156 p.p.s.a. pozwala na poprawienie takich oczywistych błędów pisarskich lub rachunkowych z urzędu.źródło: ShutterStock

Do DGP zgłosił się czytelnik, którego skarga na przewlekłość postępowania została odrzucona przez WSA. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że wyrok był dwukrotnie prostowany.

Czytelnik wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na przewlekłość postępowania przed organem budowlanym w sprawie wydania pozwolenia na budowę. Sąd odrzucił ją (sygn. akt VII SAB/Wa 16/18) ze względu na brak wcześniejszego ponaglenia organu, czego wymaga art. 37 kodeksu postępowania administracyjnego (wcześniej wezwał do dostarczenia dowodu, że takie ponaglenie było wniesione). Zrobił tak, choć w skardze czytelnik wyjaśnił, że nie wnosił ponaglenia, ale złożył od razu skargę, aby uniknąć dwóch pism wymagających odrębnego rozpatrzenia i wyjaśnienia.

Przypomnijmy, że skargę do sądu składa się za pośrednictwem organu, którego ona dotyczy.

– Organ taki w każdym przypadku ma obowiązek przekazać sprawę sądowi administracyjnemu, ale wcześniej może uwzględnić ją w ramach samokontroli. W przypadku nieskorzystania z tego trybu kompetencja do rozstrzygnięcia sprawy przysługuje sądowi administracyjnemu – wyjaśnia radca prawny Tomasz Zaremba z kancelarii M. Wojciechowska i Wspólnicy.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane