Jest wyrok: W sprawie ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej naruszono Europejską Konwencję Praw Człowieka

20.09.2018, 11:09; Aktualizacja: 20.09.2018, 12:25
Jak podał ETPCz, skarżący "sprzeciwiali się ekshumacji, pisali listy do prokuratora generalnego, składali zażalenia i domagali się nakazu sądowego, bezskutecznie".

Jak podał ETPCz, skarżący "sprzeciwiali się ekshumacji, pisali listy do prokuratora generalnego, składali zażalenia i domagali się nakazu sądowego, bezskutecznie".źródło: ShutterStock

Naruszono artykuł 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dot. prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego w sprawie Ewy Solskiej i Małgorzaty Rybickiej przeciw Polsce, dotyczącej ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej - ogłosił w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Informacja prasowa
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

 • Obywatel.(2018-09-22 14:20) Zgłoś naruszenie 50

  Pnie Ziobro , co ta ekshumacją chciał pan jako minister i prokurator w jednym udowodnić ? , czy tak jak to robili bolszewicy , lub Stalinowcy , bez opamiętania się i szanowania , poglądów i kultury chrześcijańskiej , jakim podobno jest Polska , krajem chrześcijańskim ,a pan jako młody nie doświadczony człowiek łamie wszystkie chrześcijańskie prawa ,nie obchodzi pana ludzka trama ,tylko widzi mi się pańska ministerialna funkcja i niech mi pan nie opowiada głupot że to po tej właśnie katastrofie powinno się dokonać , jakieś pana zdaniem sekcji zwłok , czy na pewno chciał-by pan oglądać jako zwykły prokurator tą sekcję i być na miejscu w tej nieszczęsnej katastrofy .? Czy pozbawiony jest pan ludzkich uczuć i cała wasz zjednoczona prawica , a mniemacie się takimi katolikami i występujecie u T.Rydzyka o , jako przedstawiciele katolickiego kraju , a łamiecie wszystkie jego prawa do pochówku ,a kościół i jego hierarchowie na ten temat milczą , umieją si upominać tylko o swoje finanse , jak w przypadku , tego redemptorysty o T.Rydzyka ,zawsze jest tak ,że nie daleko pada jabłko od jabłoni .!

  Odpowiedz
 • Mecek (2018-09-21 12:45) Zgłoś naruszenie 22

  Wyrok po roku od złożenia skargi . WOW !

  Odpowiedz
 • Bert(2018-09-20 18:57) Zgłoś naruszenie 67

  ETPS nie wypowiedział się natomiast w sprawie samego zamachu smoleńskiego, bo w jego ocenie nie naruszał Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i był zgodny z zasadami i wartościami Unii Europejskiej.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Munio(2018-09-20 15:38) Zgłoś naruszenie 72

  Żeby zapobiec ekshumacji zwłok wystarczy tylko powołać się na ten wyrok ? Czy sekcja zwłok wykonana bez zgody np. małżonka też będzie naruszeniem praw człowieka ? Jeśli tak to hulaj dusza piekła nie ma.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mecenas(2018-09-20 12:56) Zgłoś naruszenie 1818

  odszkodowanie powinien zaplacić Tusk i Platforma Obywatelska, bo po przywiezieniu zwłok do Polski w 2010 r. nie otwarto trumien i nie sprawdzono, kto w nich leży.....

  Odpowiedz
 • jula(2018-09-20 12:15) Zgłoś naruszenie 106

  Dowodem na to że zbrodni w Katyniu dokonali Niemcy było to , że w kieszeniach ekshumowanych były niemieckie gazety. Dowodem na to , że w Smoleńsku był wypadek jest to , że nie chcą oddać wraku . Dowodem na to , że na Krymie nie było interwencji jest to , że interwenci kupili sobie czołgi , mundury i karabiny w sklepie.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • jul(2018-09-20 11:53) Zgłoś naruszenie 416

  A co tu komentować, taki Walentynowicz chce hajsu i robi dym - wiadomo sędzia nie ma nic do powiedzenia bo mu prokurator zarzut postawi o pomyłkowo wzięte 50,zł - I kategoria to kupi - II już nie

  Odpowiedz
 • prawnik(2018-09-20 11:46) Zgłoś naruszenie 2126

  Wyrok jest oczywistą oczywistością. Ekshumacje były tak absurdalnie bezzasadne procesowo, że w zębach zgrzytało. Potwierdziły brak ran postrzałowych (o czym wiedzieliśmy), brak obrażeń charakterystycznych dla wybuchu (też wiedzieliśmy), brak racjonalnie mierzalnych śladów materiałów wybuchowych (wiedzieliśmy), obrażenia charakterystyczne dla katastrof komunikacyjnych (wiedzieliśmy), niemożliwość "poskładania" poszatkowanych ciał w całość bez długotrwałego odwlekania pogrzebów (wiedzieliśmy). A teraz słyszymy, że gdzieśtam odkryto mikroślad prochu (był na pokładzie w amunicji BOR) i pod tym pretekstem mają być kolejne ekshumacje... Ech...

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane