Wszystkie uchwały z rekomendacjami kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego będą gotowe do przedstawienia prezydentowi Andrzejowi Dudzie na początku października - przekazał w środę PAP przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur.

Sędzia Mazur pytany przez PAP, czy KRS wysłała do prezydenta uchwały z rekomendacjami kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego wskazał, że w poniedziałek została wysłana tylko uchwała dot. obsady Izby Dyscyplinarnej SN. "Pozostałe uchwały nie są jeszcze prawomocne. Wszystkie będą gotowe do przedstawienia na początku października" - zaznaczył Mazur.

Wcześniej w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował, że kandydatury KRS na sędziów Sądu Najwyższego po części dotarły do prezydenta Dudy. Dopytywany, czy kandydatury KRS leżą już na biurku prezydenta, Mucha odpowiedział, że "po części dotarły, po części będą docierać". "I będą rozstrzygnięcia pana prezydenta. Pan prezydent tutaj nie ma żadnego terminu, to nie jest termin określony ustawą lub konstytucją" - podkreślił minister.

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do obsadzenia są łącznie 44 stanowiska sędziowskie.

Pod koniec sierpnia KRS wyłoniła łącznie 40 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Dyscyplinarnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, Izbie Cywilnej oraz Izbie Karnej SN. Na początku września przewodniczący KRS Leszek Mazur podpisał uchwałę Rady o przedstawieniu wniosku prezydentowi Andrzejowi Dudzie o powołanie 12 sędziów Izby Dyscyplinarnej SN.

Oprócz 12 osób do Izby Dyscyplinarnej Rada wyłoniła: 20 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, 7 kandydatów na wakaty w Izbie Cywilnej i jedną kandydaturę na wakat w Izbie Karnej.