Porządek obrad posiedzenia Krajowej Rady Sadownictwa, które rozpoczęło się we wtorek, został poszerzony o wniosek ws. ewentualnego wystąpienia KRS z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa - przekazał PAP rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera. Wniosek ten "będzie głosowany" w czwartek lub piątek - dodał.

Przewodniczący KRS Leszek Mazur poinformował w poniedziałek PAP, że Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) zdecydowała w poniedziałek o zawieszeniu polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w prawach członka tej organizacji podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego w Bukareszcie. Jak dodał, za zawieszeniem KRS oddano 100 głosów, przy 6 przeciwnych i 9 wstrzymujących się. W konsekwencji polska KRS nie ma prawa głosu i nie może w ramach tej organizacji podejmować "praktycznie żadnych działań". ENCJ zapowiedziała, iż będzie monitorować działania polskiej rady sądownictwa. Sędzia Mazur nie wykluczył też przywrócenia lub wykluczenia KRS z sieci rad.

We wtorek radio RMF podało, że KRS rozważy wystąpienie z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. "Tak, taki wniosek został złożony. Porządek posiedzenia został rozszerzony o ten właśnie punkt. Wydaje mi się, że w czwartek, piątek ten wniosek będzie opiniowany i głosowany" - powiedział PAP Mitera.

Dodał, że na wtorkowym posiedzeniu KRS zajmuje się "oceną kandydatów do sądów powszechnych w całym kraju".