Smolna 32, Skolimowska 3 oraz Odolańska 7. To kolejne trzy adresy nieruchomości, dla których w ocenie komisji weryfikacyjnej prezydent Warszawy wydała decyzje z naruszeniem prawa.
Szczególnie bulwersujący jest przypadek Smolnej 32.
– Ratusz Platformy Obywatelskiej oddał w 2008 r. nieruchomość osobie, która zmarła w 1944 r. – wskazał po ogłoszeniu decyzji komisji o stwierdzeniu nieważności decyzji prezydent stolicy przewodniczący organu Patryk Jaki.
Reklama
To kolejny przypadek, w którym wykazano zwrot na tzw. ducha, czyli osobę nieżyjącą w chwili wydawania nieruchomości. Gdy komisja weryfikacyjna powstawała, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro sprzeczał się z sędziami sądów powszechnych o to, czy takie przypadki występowały. Minister bowiem przekonywał, że tak było, lecz nie był w stanie przytoczyć konkretnych przykładów. Jako pierwszy bulwersujące praktyki w szczegółach ujawnił DGP (a o samej sprawie i nieprawidłowościach przy niej wcześniej pisała „Gazeta Stołeczna”). Wykazaliśmy na podstawie dokumentów, że 9 grudnia 2011 r. Jakub R., zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami, w imieniu prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz wydał decyzję o zwrocie kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 na warszawskiej Pradze „nieznanemu z miejsca pobytu” Józefowi Pawlakowi. Sęk w tym, że zmarł on w 1949 r.
Sytuacja Smolnej 32 to kolejny przypadek reprywatyzacji na ludzi od dawna nieżyjących.
Patryk Jaki zapowiedział podczas konferencji prasowej po wydaniu decyzji, że ustalenia komisji staną się podstawą do wysłania kolejnych zawiadomień do prokuratury.