statystyki

Małżeństwo międzynarodowe, to i podział dóbr za granicą

autor: Patryk Słowik12.09.2018, 18:00
obrączki,ślub, małżeństwo

Sędziowie zaznaczyli również, że choć w sprawie chodziło o jurysdykcję wynikającą z przepisów k.p.c. i regulacje krajowe, to należało też sięgnąć do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE w podobnych sprawach.źródło: ShutterStock

Umowy wyłączające jurysdykcję sądów polskich w sprawach o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa zawarte przed 2010 r. są ważne. A zatem rozstające się pary mogą sądzić się w tym państwie, na którego właściwość się zgodziły przed laty. Wynika tak z uchwały Sądu Najwyższego.

Sprawa, która trafiła do Sądu Najwyższego, związana jest z nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego z 5 grudnia 2008 r. (Dz.U. z 2008 r. nr 238, poz. 1571), która obowiązuje od 1 lipca 2009 r.

Wprowadziła ona możliwość wyłączenia jurysdykcji sądów polskich na rzecz sądu państwa obcego w sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa. Świadczy o tym brzmienie art. 1105 par. 1 k.p.c. („Strony oznaczonego stosunku prawnego mogą umówić się na piśmie o poddanie jurysdykcji sądów państwa obcego wynikłych lub mogących wyniknąć z niego spraw o prawa majątkowe, wyłączając jurysdykcję sądów polskich, jeżeli umowa taka jest skuteczna według prawa mającego do niej zastosowanie w państwie obcym”) oraz fakt, że ten rodzaj umowy nie jest wskazany w przewidującym wyjątki od reguły par. 2.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane