statystyki

Dobre imię narodu, a standardy wolności słowa

autor: Dominika Bychawska-Siniarska11.09.2018, 08:47; Aktualizacja: 11.09.2018, 13:43
Otwarte pozostaje pytanie, czy trybunał, mając okazję do oceny regulacji polskich, odniesie się do nich w tak kategoryczny sposób, jak do tureckich

Otwarte pozostaje pytanie, czy trybunał, mając okazję do oceny regulacji polskich, odniesie się do nich w tak kategoryczny sposób, jak do tureckichźródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETCP) po raz kolejny miał okazję wypowiedzieć się na temat słynnego artykułu 301 tureckiego kodeksu karnego penalizującego obrazę „tureckości”.

Podstawą do wyroku była sprawa Tahin Taşa, właściciela dużego wydawnictwa. W 2004 r. wydało ono książkę pt. „Mówią, że zaginąłeś”. Publikacja opisywała porwanie i zabójstwo dziennikarza, który w 1994 r. pracował nad materiałem śledczym w południowo-wschodniej części kraju.

Ministerstwo Sprawiedliwości upoważniło prokuraturę do wszczęcia wobec Taşa postępowania za znieważenie „tureckości”. W konsekwencji wydawca został skazany na sześć miesięcy pozbawienia wolności na gruncie art. 301 par. 1 tureckiego k.k. Kara ta została zmieniona na grzywnę. Skarga kasacyjna została oddalona ze względu na przedawnienie.

Taş zwrócił się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, argumentując, że skazanie za znieważenie „tureckości” stanowiło naruszenie art. 10 Konwencji (skarga nr 6810/09).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • prawnik(2018-09-11 15:12) Zgłoś naruszenie 10

    Naród sam z siebie nie ma dobrego ani złego imienia. Na dobre imię pracują jego członkowie - w tym ci najbardziej widoczni: władze i celebryci. I mogą mu zapewnić imię dobre, lub zapewnić infamię.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane