statystyki

Architekt ma mieć swoją godność zawodową

autor: Emilia Świętochowska10.09.2018, 07:22; Aktualizacja: 10.09.2018, 07:26
O stworzenie tytułu zawodowego architekta i uregulowanie ich działalności w odrębnych przepisach od dawna apelował branżowy samorząd.

O stworzenie tytułu zawodowego architekta i uregulowanie ich działalności w odrębnych przepisach od dawna apelował branżowy samorząd.źródło: ShutterStock

Architekci będą mogli z dumą dopisać na swoich wizytówkach tytuł zawodowy, który będzie ich odróżniać od inżynierów budownictwa. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju właśnie wpisało do wykazu prac legislacyjnych dwa projekty ustaw określających zasady wykonywania tych profesji.

O stworzenie tytułu zawodowego architekta i uregulowanie ich działalności w odrębnych przepisach od dawna apelował branżowy samorząd. W odróżnieniu od inżynierów budowlanych architekci skupiają się bowiem na projektowaniu form, funkcji oraz wizualnej strony obiektów. Z kolei rola tych pierwszych polega przede wszystkim na projektowaniu samej konstrukcji na podstawie projektu architektonicznego oraz zadbaniu o bezpieczeństwo jej użytkowników.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Autor(2018-09-10 12:49) Zgłoś naruszenie 81

  Inżynierowie budownictwa również wykonują projekt architektoniczny dla małych typowych budynków. Ciekawe czy przy okazji kolejnego grzebania przy uprawnieniach młodzi nie zostaną znowu pozbawieni możliwości zdobycia części uprawnień tak jak bywało to wcześniej.

  Odpowiedz
 • cogito(2018-09-11 15:27) Zgłoś naruszenie 31

  Nie rozumiem dlaczego niby wygląd i funkcja obiektu miałyby być ważniejsze od jego bezpieczeństwa. Przecież na samą tylko logikę jest odwrotnie.

  Odpowiedz
 • korporacje nadal w rozkwicie(2018-09-11 06:39) Zgłoś naruszenie 20

  Tylko magistrowie prawa to kategoria zawodowa, którą po pokolei wszystkie rządy traktują najgorzej. Może w końcu przyjdzie taki rząd, który uzna fakt, że prawo to też wykształcenie.

  Odpowiedz
 • Piotr(2018-09-11 11:40) Zgłoś naruszenie 23

  W artykule jest bardo poważny błąd. To architekci projektują budynek pod kontem bezpieczeństwa użytkowników a nie konstruktorzy. Konstruktorzy projektują konstrukcję budynku i ta oczywiście musi być bezpieczna i spełniać swoją funkcję. Jednak to architekt jest odpowiedzialny za zgodność całości inwestycji z prawem - przepisami technicznymi, przeciwpożarowymi, sanitarnymi, bhp, użyciem bezpiecznych materiałów i rozwiązań (od bezpiecznego usytuowania budynku przez drogi ewakuacyjne, wielkości schodów, barier, drzwi, doborze bezpiecznych materiałów wykończeniowych...). Architekt odpowiedzialny jest za wszystkie rozwiązania mające zapewnić bezpieczeństwo łącznie z zatrudnieniem odpowiedniego konstruktora. Architekt jest osobą, która zarządza całym projektem i pierwszym odpowiedzialnym za wszystkie zawarte w nim rozwiązania. Trudno o drugi zawód, który łączy w sobie tak wiele dziedzin - od bycia prawnikiem, inżynierem,socjologiem, psychologiem, przedsiębiorcą na artyście skończywszy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane