statystyki

Nowelizacja ustawy o IPN to za mało, potrzebne dalsze kroki

autor: Emilia Świętochowska05.09.2018, 08:00; Aktualizacja: 05.09.2018, 09:22
IAJLJ podkreśla, że te gwarancje polityczne i wyeliminowanie sankcji karnych są niewystarczające, oraz sugeruje, że ustawa o IPN stwarza pole do rozbieżności interpretacyjnych.

IAJLJ podkreśla, że te gwarancje polityczne i wyeliminowanie sankcji karnych są niewystarczające, oraz sugeruje, że ustawa o IPN stwarza pole do rozbieżności interpretacyjnych.źródło: ShutterStock

 Naukowcy zajmujący się Holokaustem i autorzy wspomnień, którzy przypisują Polakom odpowiedzialność za udział w zbrodniach, nadal mogą być bezzasadnie pozwani o odszkodowanie w sądzie cywilnym przez Instytut Pamięci Narodowej lub organizacje pozarządowe – przekonuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Adwokatów i Prawników Żydowskich (IAJLJ).

Ta wpływowa organizacja non profit walcząca z przejawami rasizmu, antysemityzmu i negowaniem Zagłady w swoim apelu do premiera Mateusza Morawieckiego i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry domaga się wydania wytycznych, które umożliwiłyby stosowanie szeroko krytykowanej ustawy o IPN bez ryzyka ograniczenia wolności wypowiedzi.

„W obecnej formie przepisy ustawy o IPN przewidują odpowiedzialność cywilnoprawną za naruszenie dobrego imienia państwa i narodu polskiego. Wprawdzie przepisy nie przewidują już sankcji prawa karnego, jednak zagrożenie wysokimi kwotami cywilnych odszkodowań może wywołać tzw. efekt mrożący” – zwraca uwagę adwokat Meir Linzen, prezes stowarzyszenia.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane