statystyki

Nowelizacja ustawy o IPN to za mało, potrzebne dalsze kroki

autor: Emilia Świętochowska05.09.2018, 08:00; Aktualizacja: 05.09.2018, 09:22
IAJLJ podkreśla, że te gwarancje polityczne i wyeliminowanie sankcji karnych są niewystarczające, oraz sugeruje, że ustawa o IPN stwarza pole do rozbieżności interpretacyjnych.

IAJLJ podkreśla, że te gwarancje polityczne i wyeliminowanie sankcji karnych są niewystarczające, oraz sugeruje, że ustawa o IPN stwarza pole do rozbieżności interpretacyjnych.źródło: ShutterStock

 Naukowcy zajmujący się Holokaustem i autorzy wspomnień, którzy przypisują Polakom odpowiedzialność za udział w zbrodniach, nadal mogą być bezzasadnie pozwani o odszkodowanie w sądzie cywilnym przez Instytut Pamięci Narodowej lub organizacje pozarządowe – przekonuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Adwokatów i Prawników Żydowskich (IAJLJ).

Ta wpływowa organizacja non profit walcząca z przejawami rasizmu, antysemityzmu i negowaniem Zagłady w swoim apelu do premiera Mateusza Morawieckiego i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry domaga się wydania wytycznych, które umożliwiłyby stosowanie szeroko krytykowanej ustawy o IPN bez ryzyka ograniczenia wolności wypowiedzi.

„W obecnej formie przepisy ustawy o IPN przewidują odpowiedzialność cywilnoprawną za naruszenie dobrego imienia państwa i narodu polskiego. Wprawdzie przepisy nie przewidują już sankcji prawa karnego, jednak zagrożenie wysokimi kwotami cywilnych odszkodowań może wywołać tzw. efekt mrożący” – zwraca uwagę adwokat Meir Linzen, prezes stowarzyszenia.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane