statystyki

Użytkownicy wieczyści mają czas na zastanowienie. Jedni na nowej ustawie skorzystają, drudzy nie

autor: Bożena Ławnicka05.09.2018, 09:04; Aktualizacja: 05.09.2018, 09:12
Gdy użytkowaniem wieczystym zajmowało się miasto stołeczne, to w całej Warszawie był chaos. Większym organizmem zarządza się trudniej.

Gdy użytkowaniem wieczystym zajmowało się miasto stołeczne, to w całej Warszawie był chaos. Większym organizmem zarządza się trudniej.źródło: ShutterStock

- Osobom z apartamentowców z lat 90. może się bardziej opłacać przekształcenie według dotychczasowej ustawy. Dla dużych spółdzielni z lat 60. korzystniejszy i szybszy będzie nowy tryb - mówi Grzegorz Hlebowicz w rozmowie z DGP. 

Ile postępowań administracyjnych dotyczących przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności prowadzi Żoliborz?

Jest ok. 250 postępowań, ale osób, które są nimi zainteresowane, jest dużo więcej i liczone są w tysiącach. W tej chwili zewidencjonowanych użytkowników wieczystych, nie osób, tylko wyodrębnionych lokali, mamy ponad 10 tys. Wszystkich mieszkańców Żoliborza jest zaś ok. 50 tys. A trzeba pamiętać, że nie wszyscy użytkownicy wieczyści chcieli złożyć wnioski o przekształcenie.

Dlaczego?

Chodzi o te podmioty prywatne, które miały kiedyś własność gruntu, ale ją utraciły przez dekret Bieruta. Kolejny reżim komunistyczny ustanowił dla nich najpierw prawo własności czasowej, a potem prawo użytkowania wieczystego. Otrzymali je na 99 lat za symboliczną wartość. I ta jednorazowa, uiszczona wówczas kwota była jednocześnie opłatą za cały okres użytkowania wieczystego. Osoby te nie wnoszą corocznych opłat i nie są zainteresowane przekształceniem w prawo własności zgodnie z ustawą z 2005 r. Im się to nie opłaca.

Ile takich osób jest?

Z uwagi na brak opłat rocznych nie prowadzimy szczegółowej ewidencji, ale możemy szacować liczbę takich nieruchomości na 40‒50 w skali dzielnicy.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane