Bartłomiej Wróblewski: Za błędy doradców obywatelskich odpowie ten, kto ich zatrudnia

autor: Szymon Cydzik05.09.2018, 08:01; Aktualizacja: 05.09.2018, 08:33
Firma, doradca, finanse

Zmiana w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia organizacji prowadzących działalność poradniczą czy doradców powinna być wprowadzana w sposób spójny z całym systemem, również w zakresie ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej absolwentów prawa niebędących radcami i adwokatami, mediatorów, które to kwestie nie są obecnie regulowane.źródło: ShutterStock

 Niedawna nowelizacja ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej wprowadziła instytucję doradców obywatelskich. Czy odpowiadają oni na zasadach ogólnych (całym majątkiem), czy może przewidziana jest jakaś szczególna procedura? Czy jeśli punkt prowadzi organizacja pozarządowa, to ona odpowiada za błędy doradcy?

W systemie nieodpłatnej pomocy prowadzonym na podstawie ustawy z 5 sierpnia 2015 r., a także po jej nowelizacji ustawą z 15 czerwca 2018 r., nie przewidziano zawierania umów o prowadzenie poradnictwa obywatelskiego bezpośrednio z poszczególnymi doradcami obywatelskimi, jak ma to miejsce w przypadku radców i adwokatów rekomendowanych przez samorządy prawnicze. Ustawodawca skorzystał tu z wypracowanego już sposobu organizacji poradnictwa obywatelskiego. Będzie więc ono świadczone przez stowarzyszenia lub fundacje, które są stroną umowy zawieranej z powiatem na okres roku. Dlatego też za szkody wyrządzone w wyniku porad będzie odpowiadać organizacja prowadząca punkt poradnictwa, zgodnie z ogólnymi zasadami kodeksu pracy. W razie wyrządzenia przez pracownika doradcę przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych szkody osobie trzeciej zobowiązany do naprawienia szkody jest pracodawca. Organizacji przysługuje w stosunku do doradcy roszczenie zwrotne.

Czy doradcy mogą ubezpieczać się od odpowiedzialności cywilnej, podobnie jak radcy prawni czy adwokaci?


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Kamil(2018-09-06 07:32) Zgłoś naruszenie 40

  Niejednokrotnie widziałem skuteczność działań różnego rodzaju "doradców prawnych" np. antywindykatorów czy specjalistów od dochodzenia świadczeń z ubezpieczeń. Czasem włos jeżył się na głowie patrząc na niektóre ich działania za które ciężko ich potem pociągnąć do odpowiedzialności. Proponuję uważać.

  Odpowiedz
 • proste(2018-09-05 23:27) Zgłoś naruszenie 04

  Wprowadzić zawód doradcy prawnego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • my naprawdę(2018-09-05 10:07) Zgłoś naruszenie 61

  żyjemy w obłąkanym kraju... Co będzie następne fleczerzy po 12 godzinnych kursach w szpitalach? hunwejbini sprawiedliwości w akcji!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane