statystyki

Ogłoszenia o konkursie na opiekuna nie można zaskarżyć

autor: Michalina Topolewska05.09.2018, 07:17; Aktualizacja: 05.09.2018, 08:23
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

To oznacza, że konkurs ofert nie służy przyznaniu wsparcia, lecz wyłonieniu podmiotu, który będzie realizował zadanie.źródło: ShutterStock

Sąd administracyjny nie jest właściwy do rozpatrywania skarg na konkurs, w którym samorząd zleca organizację opieki w żłobku. W związku z tym nie może dokonać kontroli jego zasad.

Takie stanowisko przedstawił Naczelny Sąd Administracyjny (NSA). Rozpatrywał on sprawę dotyczącą art. 61 ust. 1 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 603 ze zm.). Zgodnie z nim wójt, burmistrz lub prezydent miasta może zlecić osobom fizycznym, prawnym oraz jednostkom nieposiadającym osobowości prawnej organizację opieki sprawowanej w formie żłobka, klubu dziecięcego lub przez dziennego opiekuna. W takich przypadkach samorząd powinien ogłosić otwarty konkurs ofert, do którego mają zastosowanie przepisy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 450). Z tej możliwości w listopadzie 2017 r. skorzystał prezydent Poznania.

Konkurs został jednak zaskarżony do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu przez grupę właścicieli prywatnych żłobków. Ich zdaniem ogłoszenie o konkursie należy traktować jako zarządzenie z zakresu administracji publicznej, co oznacza prawo do wniesienia na niego skargi do sądu. WSA nie podzielił tych zarzutów, wskazując, że konkurs którego celem było wyłonienie podmiotów do realizacji zadań publicznych, nie miał charakteru postępowania administracyjnego. Nie jest też aktem ani czynnością z zakresu administracji publicznej czy aktem prawa miejscowego, które mogą być poddane kontroli przez sąd administracyjny.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane