statystyki

Zakaz publikacji książek islamskich narusza konwencję

autor: dr Adam Ploszka09.09.2018, 11:00
książki

Wyrok ten powinien być cenną lekcją dla wielu polskich sędziów, którzy często całkowicie zawierzają opiniom biegłych, odnosząc się do nich bezkrytycznie.źródło: ShutterStock

 Do takiego wniosku można dojść po lekturze wydanego 28 sierpnia 2018 r. wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Ibragim Ibragimov i inni przeciwko Federacji Rosyjskiej (skargi nr 1413/08, 28621/11).

Skargi do ETPC wnieśli obywatelka Rosji, wydawca i związek wyznaniowy wyznawców islamu. W Federacji Rosyjskiej w 2002 r. przyjęte zostało ustawodawstwo antyterrorystyczne, którego celem było przeciwdziałanie różnym rodzajom ekstremizmu. Jednym z dopuszczonych przez to prawo środków była możliwość nakładania przez sądy zakazu wydawania i rozpowszechniania książek i innych publikacji o charakterze ekstremistycznym.

Na podstawie tych przepisów organy ścigania Federacji Rosyjskiej zainicjowały postępowania przed sądami krajowymi, w których domagały się zakazania druku i dystrybucji dwóch książek napisanych przez Saida Nursiego, znanego tureckiego teologa muzułmańskiego i komentatora Koranu.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane