statystyki

Zakaz publikacji książek islamskich narusza konwencję

autor: dr Adam Ploszka09.09.2018, 11:00
książki

Wyrok ten powinien być cenną lekcją dla wielu polskich sędziów, którzy często całkowicie zawierzają opiniom biegłych, odnosząc się do nich bezkrytycznie.źródło: ShutterStock

 Do takiego wniosku można dojść po lekturze wydanego 28 sierpnia 2018 r. wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Ibragim Ibragimov i inni przeciwko Federacji Rosyjskiej (skargi nr 1413/08, 28621/11).

Skargi do ETPC wnieśli obywatelka Rosji, wydawca i związek wyznaniowy wyznawców islamu. W Federacji Rosyjskiej w 2002 r. przyjęte zostało ustawodawstwo antyterrorystyczne, którego celem było przeciwdziałanie różnym rodzajom ekstremizmu. Jednym z dopuszczonych przez to prawo środków była możliwość nakładania przez sądy zakazu wydawania i rozpowszechniania książek i innych publikacji o charakterze ekstremistycznym.

Na podstawie tych przepisów organy ścigania Federacji Rosyjskiej zainicjowały postępowania przed sądami krajowymi, w których domagały się zakazania druku i dystrybucji dwóch książek napisanych przez Saida Nursiego, znanego tureckiego teologa muzułmańskiego i komentatora Koranu.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane