Teoretycznie każdy będzie mógł się dowiedzieć, czy był inwigilowany np. przez policję. Fundacja Panoptykon uważa jednak, że nowe uprawnienie może pozostać wyłącznie na papierze.
Teoretycznie każdy będzie mógł się dowiedzieć, czy był inwigilowany np. przez policję. Fundacja Panoptykon uważa jednak, że nowe uprawnienie może pozostać wyłącznie na papierze.
Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości. Z oczywistych względów przetwarzanie danych w tym wypadku musi podlegać innym regułom niż ogólne. Przepisy mają jednak zagwarantować, że uprawnienia służb nie będą nadużywane.
Temu ma m.in. służyć ustanowienie prawa do uzyskiwania informacji o tym, że służby przetwarzały dane osobowe. Każdy będzie mógł spytać policję czy prokuraturę, po co to robiła, a także domagać się ich usunięcia. Przewidziano jednak wyjątek od tej zasady. Organy ścigania będą mogły nie informować o podjętych działaniach w tym zakresie czy też odmówić usunięcia danych, jeśli utrudni to zwalczanie przestępstw i wykroczeń, prowadzenie postępowań lub zagrażać będzie bezpieczeństwu państwa. To jednak nie koniec. Nie będą również ujawnione informacje uzyskane w wyniku czynności operacyjno-rozpoznawczych. Zdaniem Fundacji Panoptykon to znacznie utrudni korzystanie z nowego uprawnienia.
– Nawet jeśli spytasz, czy 10 lat temu pobierano twoje billingi w sprawie, w której ukradziono ci rower, niczego się nie dowiesz: to informacje pozyskane w toku czynności operacyjno-rozpoznawczych – pisze Panoptykon na swej stronie internetowej.
Projekt jest mocno spóźniony, bo nowe przepisy powinny wejść w życie 6 maja. Tego od nas wymaga unijna dyrektywa 2016/680, stanowiąca uzupełnienie przepisów RODO. Pozwala ona na wyjęcie spod przepisów służb zajmujących się „bezpieczeństwem narodowym”. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które przygotowywało projekt, uznało, że w Polsce zajmuje się nim aż pięć służb. Nie tylko Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, ale nawet Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Etap legislacyjny
Projekt przyjęty przez Radę Ministrów
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama