statystyki

dr Małecki: Pomnika prezydenta nie da się znieważyć konstytucją

autor: dr Mikołaj Małecki08.08.2018, 07:48; Aktualizacja: 08.08.2018, 09:07
Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinieźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Cezary Aszkielowicz Agencja Gazeta

Mężczyźni, którzy ubrali rzeźbę Lecha Kaczyńskiego w tekturową koszulkę z napisem „konsTYtucJA”, usłyszeli zarzut znieważenia pomnika postawionego w celu uczczenia konkretnej osoby (art. 261 kodeksu karnego). Obelisku jako obiektu z kamienia nie da się znieważyć; można go uszkodzić albo ukraść. W kontekście art. 261 k.k. chodzi więc o znieważenie osoby, ośmieszenie zdarzenia czy idei, dla których upamiętnienia powstał dany monument. Trudno jednak zrozumieć, z jakiego powodu przebranie pomnika w „konstytucję” ma być, zdaniem policji, znieważeniem pamięci po śp. prezydencie.

Pomniki bardzo często dekorowane są kwiatami, przyozdabiane wstęgami, np. z okazji różnych uroczystości rocznicowych. Nie znieważa go więc sam fakt umieszczenia na nim dodatkowego przedmiotu, np. kawałka kartonu imitującego koszulkę. Podobnie nie znieważa monumentu napis „konstytucja” umieszczony na koszulce.

Ustawa zasadnicza jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej, a skojarzenie prezydenta z konstytucją nasuwa się samo, gdyż funkcjonuje on na podstawie i w granicach prawa. Jedynie dla osoby gardzącej obowiązującą konstytucją powołanie się na jej przepisy i apel o jej przestrzeganie może być czymś obraźliwym. Taka postawa nie korzysta jednak z ochrony art. 261 k.k. Wreszcie nie znieważa pomnika kontekst opisywanego zdarzenia: pokojowy protest przeciwko niszczeniu państwa prawa. Pod apelem tym powinien podpisać się każdy strażnik konstytucji. To ona dyktuje prezydentowi, co ten ma czynić – nie na odwrót (z czym dziś nie wszyscy mogą się pogodzić).


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • pep(2018-08-08 11:52) Zgłoś naruszenie 60

    Podobno nie chodzi o napis ,,Konstytucja" a o to, że założono koszulkę. Absurd .Ciekawe zatem jak oceniono by hipotetyczny czyn polegający na założeniu koszulki z napisem : najwybitniejszy Prezydent w historii Polski

    Odpowiedz
  • epe(2018-08-08 20:49) Zgłoś naruszenie 00

    Uznanoby to pewne za znieważenie, ponieważ zinterpretowaniby to jako sarkazm.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane