statystyki

W konkubinacie nie zmienimy nazwiska na nazwisko partnera. Płeć nie ma tu znaczenia

autor: Anita Zych07.08.2018, 07:48; Aktualizacja: 07.08.2018, 08:44
Brak zgody na zmianę nazwiska w konkubinacie może naruszać konstytucyjną zasadę równości obywateli

Brak zgody na zmianę nazwiska w konkubinacie może naruszać konstytucyjną zasadę równości obywateliźródło: ShutterStock

Takie wnioski wynikają z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który odmówił kobiecie żyjącej w związku nieformalnym przyjęcia nazwiska partnerki. Wyrok ten zamyka konkubentom obojga płci drogę do posiadania wspólnego nazwiska

Wyrokiem z 10 października 2017 r. (sygn. akt II OSK 293/16) Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną osoby żyjącej w nieformalnym związku partnerskim (jednopłciowym) wnioskującej o zmianę swojego nazwiska na nazwisko partnerki. Skarga ta została wniesiona od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 21 października 2015 r. (sygn. akt III SA/Łd 679/15). Tym samym NSA podzielił stanowisko sądu I instancji, gdzie wywiedziono dwie tezy.

NSA: nieformalny związek to za mało

Po pierwsze, stwierdzono, że możliwość administracyjnej zmiany imienia i/lub nazwiska przewidziana w art. 4 ust. 1 ustawy z 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 10), zwanej dalej u.z.i.n., wprowadza wyjątki od regulacji zawartych w ustawie – Kodeks rodzinny i opiekuńczy i w ustawie – Prawo o aktach stanu cywilnego. Już z tego tylko faktu należy wyprowadzić wniosek, że wykładnia tego przepisu nie może być wykładnią rozszerzającą i prowadzić do omijania zasad wynikających z wyżej wskazanych ustaw.

Po drugie, sąd przyjął, iż pozostawanie w związku o charakterze konkubinatu – bez względu na to, czy chodzi o związek osób jednej płci, czy o związek heteroseksualny – nie jest „ważnym powodem” do zmiany nazwiska na nazwisko partnera w rozumieniu art. 4 ust. 1 u.z.i.n.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • prawnik(2018-08-07 10:58) Zgłoś naruszenie 52

    Nie, ten wyrok niczego nie zamyka. Konkubent/konkubina ładniej napiszą podanie, tu dodadzą, tu zmienia i pani urzędniczka USC im po prostu to nazwisko zmieni. Wystarczy, że okoliczności zmiany nazwiska napisane będą oględniej. Tu akurat napisali o związku jednopłciowym wprost i pani urzędniczka poczuła zagrożenie wplątaniem w spór obyczajowy z Kościołem i władzą. Więc "od wypadku" odmówiła. I tak to już poszło.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2018-08-07 09:06) Zgłoś naruszenie 30

    Płeć ma znaczenie --zmieniamy płaeć na kobite i bierzemy w wieku 60 lat juz emeryture. Taki kraj taka równośc ,taka sprawiedliwośc.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane