statystyki

W konkubinacie nie zmienimy nazwiska na nazwisko partnera. Płeć nie ma tu znaczenia

autor: Anita Zych07.08.2018, 07:48; Aktualizacja: 07.08.2018, 08:44
Brak zgody na zmianę nazwiska w konkubinacie może naruszać konstytucyjną zasadę równości obywateli

Brak zgody na zmianę nazwiska w konkubinacie może naruszać konstytucyjną zasadę równości obywateliźródło: ShutterStock

Takie wnioski wynikają z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który odmówił kobiecie żyjącej w związku nieformalnym przyjęcia nazwiska partnerki. Wyrok ten zamyka konkubentom obojga płci drogę do posiadania wspólnego nazwiska

Wyrokiem z 10 października 2017 r. (sygn. akt II OSK 293/16) Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną osoby żyjącej w nieformalnym związku partnerskim (jednopłciowym) wnioskującej o zmianę swojego nazwiska na nazwisko partnerki. Skarga ta została wniesiona od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 21 października 2015 r. (sygn. akt III SA/Łd 679/15). Tym samym NSA podzielił stanowisko sądu I instancji, gdzie wywiedziono dwie tezy.

NSA: nieformalny związek to za mało

Po pierwsze, stwierdzono, że możliwość administracyjnej zmiany imienia i/lub nazwiska przewidziana w art. 4 ust. 1 ustawy z 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 10), zwanej dalej u.z.i.n., wprowadza wyjątki od regulacji zawartych w ustawie – Kodeks rodzinny i opiekuńczy i w ustawie – Prawo o aktach stanu cywilnego. Już z tego tylko faktu należy wyprowadzić wniosek, że wykładnia tego przepisu nie może być wykładnią rozszerzającą i prowadzić do omijania zasad wynikających z wyżej wskazanych ustaw.

Po drugie, sąd przyjął, iż pozostawanie w związku o charakterze konkubinatu – bez względu na to, czy chodzi o związek osób jednej płci, czy o związek heteroseksualny – nie jest „ważnym powodem” do zmiany nazwiska na nazwisko partnera w rozumieniu art. 4 ust. 1 u.z.i.n.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • prawnik(2018-08-07 10:58) Zgłoś naruszenie 52

    Nie, ten wyrok niczego nie zamyka. Konkubent/konkubina ładniej napiszą podanie, tu dodadzą, tu zmienia i pani urzędniczka USC im po prostu to nazwisko zmieni. Wystarczy, że okoliczności zmiany nazwiska napisane będą oględniej. Tu akurat napisali o związku jednopłciowym wprost i pani urzędniczka poczuła zagrożenie wplątaniem w spór obyczajowy z Kościołem i władzą. Więc "od wypadku" odmówiła. I tak to już poszło.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2018-08-07 09:06) Zgłoś naruszenie 30

    Płeć ma znaczenie --zmieniamy płaeć na kobite i bierzemy w wieku 60 lat juz emeryture. Taki kraj taka równośc ,taka sprawiedliwośc.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane