RPO: Kamera u notariuszy powstrzymałaby wyłudzanie nieruchomości

autor: Szymon Cydzik06.08.2018, 07:50; Aktualizacja: 06.08.2018, 08:07
W 2017 r. wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak w odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich zadeklarował, że w resorcie trwają prace nad szeroką nowelizacją prawa o notariacie.

W 2017 r. wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak w odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich zadeklarował, że w resorcie trwają prace nad szeroką nowelizacją prawa o notariacie.źródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich ponownie apeluje o wprowadzenie obowiązku nagrywania czynności notarialnych. Ma to zapobiec nadużyciom.

Media często donoszą o oszustach, którzy wyłudzają mieszkania na podstawie aktów notarialnych sprzedaży nieruchomości stanowiących zabezpieczenie udzielanych przez nich pożyczek – zwykle niewielkich w stosunku do wartości lokalu. Ofiarą padają głównie osoby starsze. W chwili podpisywania dokumentu nie mają one świadomości, że umowa prowadzi do definitywnego przekazania własności. Niestety, nie mogą tego udowodnić i w ten sposób uchylić się od skutków czynności prawnej.

RPO zainteresował się problemem już dwa lata temu. W piśmie do prezesa Krajowej Rady Notarialnej (KRN) wskazał na potrzebę zmiany prawa tak, by procedury zapobiegały nagannym praktykom, ale też pozwalały na łatwiejsze ustalenie okoliczności zawarcia kwestionowanej umowy. Rzecznik stwierdził, że dobrym rozwiązaniem byłoby nagrywanie czynności notarialnych.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • tt(2018-08-06 11:11) Zgłoś naruszenie 35

  Rejestry notarialne powinni prowadzić URZĘDNICY PAŃSTWOWI, a nie prywatne osoby prowadzących działalność notarialną. Byłoby taniej, a państwo miałoby szersze pole manewru w przeciwdziałaniu takim sytuacjom. .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • 111(2018-08-07 08:29) Zgłoś naruszenie 20

  Taniej by było?????? A wiesz ile one teraz kosztują?

  Odpowiedz
 • słup(2019-01-22 14:54) Zgłoś naruszenie 00

  i w bankach !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane