Ubezwłasnowolnienie to praktycznie śmierć cywilna

autor: Patryk Słowik01.08.2018, 16:00
Obecnie w Polsce ubezwłasnowolnionych jest 90 tys. osób

Obecnie w Polsce ubezwłasnowolnionych jest 90 tys. osóbźródło: ShutterStock

Instytucja ubezwłasnowolnienia powinna zostać zniesiona i zastąpiona systemem wspieranego podejmowania decyzji.

Twierdzi tak rzecznik praw obywatelskich. I to po raz kolejny. Tym razem swe stanowisko przekazał senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji, która pracuje nad petycją zmierzającą do zlikwidowania w polskim porządku prawnym kontrowersyjnej instytucji.

O problemie mówi się od dawna. Minister sprawiedliwości przyznaje, że nie neguje potrzeby podjęcia prac legislacyjnych. Ale zarazem podkreśla, że nie ma obecnie na to czasu. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z 21 grudnia 2017 r. (sygn. akt III CZP 66/17) z kolei stwierdził, że trafne jest stanowisko, że „w związku z zaniechaniem prac legislacyjnych nad eliminacją instytucji ubezwłasnowolnienia i zmianą modelu opieki nad osobami z niepełnosprawnością intelektualną, ciężar adaptacji polskiego porządku prawnego do standardów konwencyjnych spoczął na sądach”.

Polska ratyfikowała konwencję o prawach osób z niepełnosprawnoścą. Sęk w tym, że ramy prawne stosowanego w Polsce ubezwłasnowolnienia prowadzą do tego, że standardów nie spełniamy. Dlaczego?


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • g(2018-08-03 11:52) Zgłoś naruszenie 11

  >Dlaczego mający pełnię władz umysłowych obywatel nie ma prawa napisać sobie kasacji sam? Youve made my day! :D Od razu szeroki uśmiech pojawił się na mojej twarzy! Dlaczego? Ano wystarczy spojrzeć, jakie cuda ci "mający pełnię władz umysłowych obywatele" wyprawiają w postępowaniu uproszczonym... Obywateli, mój ty baranku boży, przerasta wypełnienie prostego formularza i sprecyzowanie, czego w ogóle od sądu chcą. Kasacja nie jest na ich głowy. Wiem, że nie zrozumiesz, więc po prostu mi zaufaj.

  Odpowiedz
 • gdzie my żyjemy?(2018-08-02 05:15) Zgłoś naruszenie 42

  To czemu w takim razie państwo stosuje ubezwłasnowolnienie do całego społeczeństwa z wyłączeniem korporacji prawniczych? Dlaczego mający pełnię władz umysłowych obywatel nie ma prawa napisać sobie kasacji sam? Państwo nie bierze pod uwagę poprawności takiej kasacji, która mogłaby być najlepiej napisaną kasacją na świecie. Państwo nawet nie chce poprawności takiej kasacji złożonej przez samego obywatela sprawdzać. Jedyne co się liczy to to, aby była podpisana przez członka korporacji prawniczej. Kolejna rzecz. Wybór pełnomocnika przed sądem. Dlaczego państwo ogranicza ten wybór, znowu do członków korporacji prawniczych. Przecież to klasyczne ubezwłasnowolnienie obywatela.

  Odpowiedz
 • xxx(2018-08-01 21:33) Zgłoś naruszenie 51

  Widać że pan RPO nigdy nie opiekował się rodzicem z zaawansowanym Alzheimerem. Wspierane podejmowanie decyzji? Nic glupszego nikt nie wymyślił. Mając np. pod opieką osobę leżącą tzw. warzywo, dotąd trudno było uzyskać ubezwłasnowolnienie, bo sąd uważał nie sprawdzając niczego że opiekun leci na kasę staruszka, choć zadnej kasy nie bylo tylko udręka i praca ponad siły. sąd dokładał do tego poniżenie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane