UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

autor: Patrycja Otto31.07.2018, 07:13; Aktualizacja: 31.07.2018, 08:31
pismo, dokument, senior, emeryt

Przy opracowaniu listy zmian urząd czerpał z rozwiązań stosowanych w innych krajach UE, m.in. w Austrii czy Niemczech sprzedaż niektórych produktów poza lokalem jest zakazana, a na Słowacji istnieje obowiązek notyfikacji pokazu w inspekcji handlowej na 20 dni przed jego datą.źródło: ShutterStock

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy usługi . Ich ofiarą najczęściej padają osoby starsze.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

  • as(2018-07-31 08:18) Zgłoś naruszenie 270

    A jakim prawem do nas wydzwaniają namawiając na spotkania rzekomo w celu wykonania "bezpłatnych badań" itp. Może po prostu należy tego zabronić i karać za takie praktyki?

    Odpowiedz
  • miki(2018-07-31 09:48) Zgłoś naruszenie 110

    dlaczego dopiero teraz

    Odpowiedz
  • Ciekawe(2018-07-31 08:14) Zgłoś naruszenie 101

    a Kto się weźmie za lichwę w pseudobankach. Dużymi literami "bezpłatna pożyczka" malymi stopa oprocentowania 2000. wiecie dlaczego nie oskarżono „szefa AmberGold za zawysoką dla siebie gaże”-a czy Wasi Polityczni Prezesi mniej biorą?

    Odpowiedz
  • Todzia(2018-07-31 11:11) Zgłoś naruszenie 90

    No nareszcie. lecz lepiej późno niż wcale . Należy jak najszybciej zrobić porządek z tymi bezkarnymi oszustami, !

    Odpowiedz
  • Bolek(2018-07-31 12:46) Zgłoś naruszenie 80

    Od 20 lat miałem zaproszenia...bylem na 5 pokazach ...ściema...wreszcie ktoś na poważnie bierze się za to...

    Odpowiedz
  • Darek.M(2018-07-31 14:04) Zgłoś naruszenie 80

    Obudziły się śpiące królewny? A tak, zarobieni byli po pachy :-D Co tu jest do zmieniania, nie ma w kodeksie karnym paragrafów na oszustwa i wyłudzenia? Musiałoby się jeszcze prokuratorom chcieć tak jak im się nie chce ;-)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Darek.M(2018-07-31 14:26) Zgłoś naruszenie 80

    Może pora skończyć z określeniami nieuczciwe firmy a zacząć mówić o nieuczciwych właścicielach i pracownikach, bo kary finansowe czy nawet zamknięcie interesu to żadna kara dla złodzieja i nie rozwiązuje problemu, złodziej zakłada nowy interes identyczny i się śmieje :-/

    Odpowiedz
  • nico(2018-07-31 14:28) Zgłoś naruszenie 60

    To powinno być surowo karane na równi z numerami "na wnuczka" Wyszkoleni w gadce ładnie ubrani czasami może nawet sami nie wiedzą, jak bardzo krzywdzą tych ludzi. Największe kokosy robią na środkach "medycznych" , materace, masażery, lampy itp. w cenach nawet o parę tyś. procent wyższych niż ich wartość rynkowa, dorzucą jakieś badziewie niby w prezencie i ludzie spłacają i płaczą bardzo często do końca Życia

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Andrzej oszukany(2018-07-31 18:14) Zgłoś naruszenie 60

    A Telekomunikacja dla Domu to też oszuści jak ci od garnków i pościeli też dziady namawiają starsze osoby na niższy abonament telefoniczny i nowy darmowy telefon a okazuje się że jest jeszcze drożej nimi też powinni się zająć podaję ich adres ,,Telekomunikacja dla Domu Sp.z o.o Al. Jerozolimskie 123 a 02 - 017 warszawa nimi też trzeba się zająć ,

    Odpowiedz
  • Poprawić KC.(2018-07-31 08:08) Zgłoś naruszenie 61

    Uważam że w każdym przypadku Sad powinien mieć prawo zważyć cene śwaidczenia ,usługi i ja zmienić szczególnie wobec konsumentów. .Czy to spzredaży ,czy ceny parkingu ,czy swiadczenia medycznego lub pseudomedycznego..

    Odpowiedz
  • Oszukiwany emeryt, i tak nie zagłosuję na PiS(2018-07-31 14:33) Zgłoś naruszenie 61

    To kolejny, wyborczy chwyt pod publiczkę, jak mawia marszałek Terlecki, (tym razem na chwyt wyborczy -na emeryta) . Nie zagłosuje już ani na PiS, ani na PO, ani na Nowoczesną, ani na PSL, ani na SLD. Niewiele zostaje do włożenia karty wyborczej, przed najbliższymi turami wyborów. Milczy nawet Partia Emerytów i Rencistów, zwykle uaktywnia się tylko na 1-2 miesiące przed każdymi wyborami., a poza tym nic nie manifestuje w obronie emeryta i rencisty.... Gdzie był dotąd ten UOKiK- skoro od chyba 20 lat -oszukiwano ludzi na "pokazy" i różne zawiadomienia o "wygranej". Te natrętne telefony z różnych Call Center - miały być już 2 lat surowo karane, teraz jest jeszcze RODO - i co- nadal do nas ktoś wydzwania z tajnych numerów "niedostępnych do oddzwonienia", aby nas i uparcie, kilka razy dziennie niepokoić-jeśli nie odbieramy ich połączeń, aby "tylko"- zaprosić, poinformować o kolejnym badaniu darmowym..., pokazie, ofercie itp. Co z tym robi obecny rzecznik - Praw Oby. -wstyd t dalej kończyć i tren UOKiK, albo z urzędu - Policja , Prokuratorzy? A kto odda mi i innym oszukanym emerytom - ich odwleczone emerytury, którzy czekali dodatkowe miesiące, na emeryturę z "niegodziwej jak mawiał PAD" owej uchylonej już reformy emerytalnej Tuska -w okresie 1,.1.2013-30.9.2017?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Darek.M(2018-07-31 14:50) Zgłoś naruszenie 60

    Ciekawe kiedy się zajmą RRSO 2000% w reklamach telewizyjnych, jak dlugo będą rżnęli głupa i udawali że tego nie widzą, albo że to jest uczciwe? ;-) ...za kilka lat się pochwalą że coś z tym zrobią?

    Odpowiedz
  • xxx(2018-07-31 20:13) Zgłoś naruszenie 40

    A kiedy Pis zrobi porządek z lewymi kredytami branymi na kradzione dane w bankach i firmach pożyczkkowych. Prawo to €latwia, firmy pożyczkowe nic nie muszą sprawdzać, e-sąd także, tylko od razu nasyła na okradzionego komornika.

    Odpowiedz
  • DZIADEK-ALE DZIAD-PO50 LATACH PRACY-921 ZL SWIADCZ(2018-08-01 06:31) Zgłoś naruszenie 11

    BARDZO DUZO LUDZI OSZUKANO W PLOCKU ZWLASZCZA STARSZYCH NAJPIERW BYLA PREZENTACJA W HOTELU HERMAN A POZNIEJ SPRZEDASZ GARKOW NA RATY.ZAPLACILISMY WTEDY SLONO BO NA6000 ZLOTY A GARKI NIE KOSZTOWALY TYLE.FIRMY TYKO ZMIENIALY NAZWE I DALEJ SPRZEDAWALY.TO TROCHE ZA POZNO BO STARZY LUDZIE PONIESLI CIEZKIE STRATY.

    Odpowiedz
  • Stefania(2018-08-01 12:52) Zgłoś naruszenie 11

    Na ławę oskarżonych należy posadzić przede wszystkim grupę zorganizowaną oszustów i złodziei ULTIMO.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • x(2018-08-01 16:26) Zgłoś naruszenie 10

    Czy emeryci nie myślą ,byłam na kilku pokazach i nie dałam się na to nabrać bo chyba mam mózg i myślę

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Justyna(2019-10-09 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktoś wie może, czy / jak można zgłoszać firmy które dzwonią na mój numer telefonu, i bez żadnej zgody z mojej strony, i zapraszają na jakieś absurdalne spotkania z prezentem. Dziś była t firma "Vita-lux". JA oczywiście się na żadne takie spotkanie nie wybieram, ale irytuje mnie to, że mogą bezkarnie dzwonić. Jak poprosiłam (uprzejmie) o dane firmy, pani dzwoniąca rzuca słuchawką, nawet bez jednego słowa. Tak jest za każdym razem i to jest najbardziej bulwersujące. Czy ktoś może próbował zrobić coś z tym procederem?

    Odpowiedz
  • Jeremi Szpak(2020-06-29 20:22) Zgłoś naruszenie 00

    Urzędnicy mówią -zgłaszać na policję to jest taka sama ściema jak te pokazy , jest ogólnopolskie zarządzenie umarzania wszystkie sprawy emerytów (gary , pościel, telekomunikacja,na wnuczka nawet Amber gold ,ja nie wierzycie to poszukajcie choć jedną sprawę dotyczącą emeryta zakończoną pozytywnie na korzyść emeryta ,nakładane są kary na oszustów ,ale emeryt nic nie odzyskuje .Sprawy są umarzane na podstawie art 17 par.1 pkt 2 kpk bez uzasadnienia , tak jest od 2000 r ,kpina z prawa a Sądy to zatwierdzają i nie ma możliwości odwołania jak nie wierzycie to znajdzie emeryta co zgłosił sprawę do prokuratury i poczytajcie odmowę wszczęcia - to jest proceder który trwa od 2000r i stosowany nadal, obecnie mam taka sprawę w sądzie.

    Odpowiedz