statystyki

Szansa na odzyskanie utraconych gruntów

autor: Emilia Świętochowska31.07.2018, 16:00

 Poprzedni właściciele znacjonalizowanych nieruchomości, które ostatecznie nie zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem, będą mogli ubiegać się o ich zwrot. Szansę na odzyskanie utraconych gruntów stworzą nowe przepisy przyjęte właśnie przez Senat. Teraz zajmą się nimi posłowie.

Zmiany zostały rozłożone na dwa projekty. Oba służą wykonaniu wyroków Trybunału Konstytucyjnego dotyczących art. 136 ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 121). Określa on zasady zwracania byłym właścicielom bądź ich spadkobiercom gruntów, które przestały być potrzebne do realizacji celu publicznego, na jaki zostały przejęte.

W tym pierwszym orzeczeniu, wydanym jeszcze w 2015 r. (sygn. akt SK 24/16), TK uznał za niezgodne z zasadami ochrony własności uzależnienie możliwości walki o odzyskanie takiej działki od zgody pozostałych uprawnionych osób. Urzędy i sądy administracyjne od dawna uważały, że konieczny jest wniosek wszystkich właścicieli lub ich następców prawnych, choć często nie dało się ustalić ich miejsca pobytu lub nie byli oni zainteresowani podejmowaniem próby odzyskania własności swoich przodków. Zasada ta nie została co prawda ustanowiona wprost w ustawie o gospodarce nieruchomościami, lecz jednoznacznie wynikała z praktyki jej stosowania przez organy. A zdaniem Trybunału Konstytucyjnego przepisy powinny jednoznacznie przewidywać możliwość zwrotu wywłaszczonych udziałów tym, którzy tego zażądają.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane