statystyki

Czy marszałek Sejmu może ustalać, kto jest dziennikarzem

autor: Piotr Szymaniak30.07.2018, 20:00
Film jest już na ukończeniu, więc decyzja WSA będzie istotna nie tyle dla samego zainteresowanego, ile dla wypracowania standardów w dostępie szeroko rozumianych mediów do Sejmu.

Film jest już na ukończeniu, więc decyzja WSA będzie istotna nie tyle dla samego zainteresowanego, ile dla wypracowania standardów w dostępie szeroko rozumianych mediów do Sejmu.źródło: ShutterStock

Konrad Szołajski, dokumentalista, któremu dwukrotnie odmówiono wydania karty prasowej do Sejmu, złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Orzeczenie będzie miało ogromne znaczenie dla wolności prasy i możliwości nieskrępowanego relacjonowania pracy parlamentu.

Pierwszy raz filmowiec wraz z ekipą wystąpił o jednorazową kartę wstępu w grudniu ub. roku, a następnie w maju, kiedy w Sejmie trwał protest niepełnosprawnych. Zdaniem marszałka Sejmu wydanie kart prasowych dokumentalistom nie było możliwe, ponieważ nie są oni dziennikarzami w rozumieniu prawa prasowego, choć materiał powstawał m.in. dla szwedzkiej telewizji.

– W istocie Konrad Szołajski i jego współpracownicy działali w charakterze dziennikarzy, ponieważ przygotowywali z upoważnienia nadawcy film dokumentalny, który miał być wyemitowany w telewizji i tym samym nie było powodów, by odmówić im kart prasowych – ocenia Konrad Siemaszko, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która zaangażowała się w sprawę filmowca.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane