statystyki

Czy marszałek Sejmu może ustalać, kto jest dziennikarzem

autor: Piotr Szymaniak30.07.2018, 20:00
Film jest już na ukończeniu, więc decyzja WSA będzie istotna nie tyle dla samego zainteresowanego, ile dla wypracowania standardów w dostępie szeroko rozumianych mediów do Sejmu.

Film jest już na ukończeniu, więc decyzja WSA będzie istotna nie tyle dla samego zainteresowanego, ile dla wypracowania standardów w dostępie szeroko rozumianych mediów do Sejmu.źródło: ShutterStock

Konrad Szołajski, dokumentalista, któremu dwukrotnie odmówiono wydania karty prasowej do Sejmu, złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Orzeczenie będzie miało ogromne znaczenie dla wolności prasy i możliwości nieskrępowanego relacjonowania pracy parlamentu.

Pierwszy raz filmowiec wraz z ekipą wystąpił o jednorazową kartę wstępu w grudniu ub. roku, a następnie w maju, kiedy w Sejmie trwał protest niepełnosprawnych. Zdaniem marszałka Sejmu wydanie kart prasowych dokumentalistom nie było możliwe, ponieważ nie są oni dziennikarzami w rozumieniu prawa prasowego, choć materiał powstawał m.in. dla szwedzkiej telewizji.

– W istocie Konrad Szołajski i jego współpracownicy działali w charakterze dziennikarzy, ponieważ przygotowywali z upoważnienia nadawcy film dokumentalny, który miał być wyemitowany w telewizji i tym samym nie było powodów, by odmówić im kart prasowych – ocenia Konrad Siemaszko, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która zaangażowała się w sprawę filmowca.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane