statystyki

RPO: Minister nie powinien decydować, kto uczy sędziów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz25.07.2018, 07:31; Aktualizacja: 25.07.2018, 08:54
Adam Bodnar zauważa również, że w państwie prawa proces podejmowania decyzji w pewnym zakresie powinien być transparentny, a organy władzy winny liczyć się z koniecznością ich racjonalnego uzasadniania.

Adam Bodnar zauważa również, że w państwie prawa proces podejmowania decyzji w pewnym zakresie powinien być transparentny, a organy władzy winny liczyć się z koniecznością ich racjonalnego uzasadniania.źródło: ShutterStock

 Za niekonstytucyjne należy uznać rozwiązanie, zgodnie z którym minister sprawiedliwości może wnieść sprzeciw wobec kandydatów na wykładowców Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Do takich wniosków doszedł rzecznik praw obywatelskich, który skierował w tej sprawie pismo do MS.

Dr Adam Bodnar interweniował w związku ze skargą, jaka wpłynęła do jego biura.

RPO podkreślił, że zadaniem KSSiP jest szkolenie wstępne oraz ustawiczne kadr sądownictwa i prokuratury. Dlatego też za niepożądaną należy uznać sytuację, w której to minister sprawiedliwości ma decydujący wpływ na proces naboru kandydatów na wykładowców.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • s(2018-07-25 09:13) Zgłoś naruszenie 108

    Ten żałosny rzecznik naprawdę nie ma co robić?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • reforma - zdecydowanie tak(2018-07-25 09:28) Zgłoś naruszenie 76

    Czy sprawiedliwości albo uczciwości można nauczyć? A te cechy powinny być chyba w pierwszej kolejności brane pod uwagę przy obsadzaniu stanowisk sędziowskich. Kolejna rzecz to nauka wszystkiego. Nie można być prawnikiem od wszystkiego, bo to będzie oznaczać, że ze wszystkiego się będzie kiepskim. Pracując wiele wiele lat nie jest się w stanie opanować i nadążyć za przedmiotem specjalizacji, a co tu mówić dopiero o kształceniu prawnika uniwersalnego. To szkodliwa mitologia utrzymywana z niewiadomych powodów od lat. Wymiar sprawiedliwości wymaga całkowitej przebudowy, bo to co jest teraz to budowanie szklanego domu na szkielecie kurnej chaty.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane