Senacka komisja ustawodawcza nie zarekomendowała we wtorek wyrażenia przez Senat zgody na zarządzenie przez prezydenta referendum ogólnokrajowego ws zmian w konstytucji.

W czasie dyskusji wniosek o odrzucenie wniosku prezydenta Andrzeja Dudy ws. zgody na referendum złożyli na posiedzeniu komisji senatorowie Platformy Obywatelskiej: Bogdan Klich, Piotr Zientarski i Aleksander Pociej. Zgodnie z sugestią senackiego Biura Legislacyjnego przeformułowano go na wniosek o "niezarekomendowanie wysokiej izbie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum przez prezydenta".

W głosowaniu tak sformułowany wniosek poparło czterech członków komisji przy dwóch głosach przeciwnych i sześciu wstrzymujących się.

W piątek w Senacie został złożony projekt postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w dniach 10-11 listopada 2018 roku dotyczącego zmian w konstytucji.

Prezydent chce zapytać Polaków o 10 rzeczy, w tym o zapisanie w konstytucji nienaruszalności prawa do świadczenia 500+ i wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Poza tym wśród pytań mają znaleźć się te dotyczące spraw ustrojowych: systemu prezydenckiego lub gabinetowego oraz systemu wyboru posłów w jednomandatowych okręgach wyborczych (system większościowy), wielomandatowych okręgach wyborczych (system proporcjonalny) lub połączenia obu systemów (system mieszany).

Senat ma zająć się głosowaniem w tej sprawie przed godziną 16.