statystyki

PiS uratuje prezydenta przed nim samym

autor: Marcin Makowski24.07.2018, 07:15; Aktualizacja: 24.07.2018, 08:24
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Dudaźródło: ShutterStock

 We wtorek o godz. 16, na ostatnim posiedzeniu przed wakacjami, Senat rozpatrzy prezydencki projekt zarządzenia referendum ogólnokrajowego dotyczącego zmian w konstytucji. Data jego przeprowadzenia, 10 i 11 listopada, w zamyśle Andrzeja Dudy stanowić będzie kulminację obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Tak oto po raz pierwszy w historii suweren weźmie we własne ręce odpowiedzialność za kształt najważniejszego aktu normatywnego w państwie, decydując o kształcie ustroju.

Problem w tym, że prezydent chce wręczyć Polakom prezent, na który niespecjalnie czekają. A niemal pewna porażka frekwencyjna osłabi i jego, i całą Zjednoczoną Prawicę. Prawo i Sprawiedliwość zdaje sobie z tego sprawę, dlatego, jak przekonują mnie politycy tej partii, w Senacie zatriumfuje pragmatyzm. Senatorowie poprzez odrzucenie wniosku o referendum „uratują prezydenta przed nim samym”.

Z lipcowych badań CBOS wynika, że udział w referendum zapowiada 50 proc. badanych, z czego tylko 23 proc. zdecydowanie potwierdza chęć uczestnictwa. O tym, że powinno się zmienić konstytucję, jest przekonanych 31 proc. badanych, ale tylko 10 proc. jest zdecydowanie na tak. Gdyby zestawić te wyniki z ankietą przeprowadzoną w czerwcu 2017 r., tuż po ogłoszeniu pomysłu referendum, liczba osób popierających zmianę ustawy zasadniczej zmniejszyła się z 37 do 31 proc., z kolei o 4 punkty procentowe – z 47 proc. do 51 proc. zwiększyła się grupa przeciwników. Wzrósł też odsetek osób niezdecydowanych.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • mich(2018-07-24 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    tak 50% to tak jak na referendum komorowskiego według MB dla tvn tez miało isc 50% czyli z 15 milionów a poszło 8% twardego elektoratu

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane