statystyki

Taki odruch… Czyli o sytuacji w polskim sądownictwie [Komentarz Macieja Weryńskiego]

autor: Maciej Weryński24.07.2018, 10:01; Aktualizacja: 24.07.2018, 14:36
Maciej Weryński

Maciej Weryńskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Z płachtowej jeszcze „Polityki” zostało mi wspomnienie satyrycznych obrazków publikowanych tuż obok winiety. Rysunek, który najmocniej utkwił mi w pamięci (w przeciwieństwie do nazwiska autora, za co przepraszam) wyglądał następująco: pies goni kota, a na pobliskim płocie siedzą dwie myszy.– Czy wobec tego stanowimy sitwę z psem? – pyta jedna z nich.

Gdybym był drugą, odpowiedziałbym: nie. Stanowczo oświadczam, że nie jestem częścią żadnej sitwy, wprost ani à rebours. Nie odczuwam więzi ani z goniącym, ani z gonionym. Co oświadczywszy, mogę przejść do rzeczy.

Przy całej niezgodzie na nazywane reformą psucie systemu prawnego w Polsce nie ma we mnie również zgody na to, by każdy, kto jest akurat goniony, był automatycznie obwoływany męczennikiem za sprawę zasad konstytucyjnego państwa prawa. Nie było, gdy z Trybunału Konstytucyjnego odchodził w stan spoczynku pan prezes Andrzej Rzepliński, który niedługo wcześniej przyjął Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice przyznany przez papieża za zasługi dla Kościoła i systemu prawnego w Polsce (w tym za poglądy zgodne z nauczaniem Jana Pawła II). W moim przekonaniu sędzia TK powinien nauczanie dowolnego papieża zostawiać na progu sądu. Nie ma też tej zgody w przypadku prof. Małgorzaty Gersdorf, której sprawą od dłuższego czasu żyje spora część społeczeństwa. Właśnie tak – jej sprawą, a nie niezależnością polskich sądów.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane