statystyki

Taki odruch… Czyli o sytuacji w polskim sądownictwie [Komentarz Macieja Weryńskiego]

autor: Maciej Weryński24.07.2018, 10:01; Aktualizacja: 24.07.2018, 14:36
Maciej Weryński

Maciej Weryńskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Z płachtowej jeszcze „Polityki” zostało mi wspomnienie satyrycznych obrazków publikowanych tuż obok winiety. Rysunek, który najmocniej utkwił mi w pamięci (w przeciwieństwie do nazwiska autora, za co przepraszam) wyglądał następująco: pies goni kota, a na pobliskim płocie siedzą dwie myszy.– Czy wobec tego stanowimy sitwę z psem? – pyta jedna z nich.

Gdybym był drugą, odpowiedziałbym: nie. Stanowczo oświadczam, że nie jestem częścią żadnej sitwy, wprost ani à rebours. Nie odczuwam więzi ani z goniącym, ani z gonionym. Co oświadczywszy, mogę przejść do rzeczy.

Przy całej niezgodzie na nazywane reformą psucie systemu prawnego w Polsce nie ma we mnie również zgody na to, by każdy, kto jest akurat goniony, był automatycznie obwoływany męczennikiem za sprawę zasad konstytucyjnego państwa prawa. Nie było, gdy z Trybunału Konstytucyjnego odchodził w stan spoczynku pan prezes Andrzej Rzepliński, który niedługo wcześniej przyjął Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice przyznany przez papieża za zasługi dla Kościoła i systemu prawnego w Polsce (w tym za poglądy zgodne z nauczaniem Jana Pawła II). W moim przekonaniu sędzia TK powinien nauczanie dowolnego papieża zostawiać na progu sądu. Nie ma też tej zgody w przypadku prof. Małgorzaty Gersdorf, której sprawą od dłuższego czasu żyje spora część społeczeństwa. Właśnie tak – jej sprawą, a nie niezależnością polskich sądów.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane