statystyki

ETPC: Długość postępowania i interes prawny

autor: Dominika Bychawska -Siniarska24.07.2018, 10:01; Aktualizacja: 24.07.2018, 10:05
ETPC podkreślił, że skarga Vermeulena nie może być uznana za bezzasadną, na co wskazał w swojej decyzji sam NSA

ETPC podkreślił, że skarga Vermeulena nie może być uznana za bezzasadną, na co wskazał w swojej decyzji sam NSAźródło: ShutterStock

Ronald Vermeulen podchodził do egzaminu konkursowego na urzędnika państwowego czwartego stopnia. W 2000 r. przez sekretariat belgijskiego Biura ds. Rekrutacji Urzędników Służby Cywilnej został poinformowany, że nie zdał. Nie uzyskał wystarczającej oceny z części ustnej egzaminu.

Zwrócił się ze skargą do belgijskiego NSA, który stwierdził nieważność decyzji administracyjnej odnoszącej się do wyników rekrutacji. W 2001 r. Vermeulen został zaproszony na powtórkę egzaminu ustnego. Po raz kolejny wynik był dla niego niepomyślny. Skarżący ponownie zwrócił się do NSA. Argumentował, że decyzja o wynikach egzaminu nie była właściwie uzasadniona oraz że egzaminatorzy nie byli niezależni. Sąd odrzucił skargę z przyczyn formalnych: Vermeulen domagał się cofnięcia decyzji odnośnie do jego wyników, nie odniósł się do wyników innych kandydatów, którzy przeszli rekrutację pomyślnie, jak również nie wskazał na inne nieprawidłowości uzasadniające uznanie procedury za nierzetelną. Wyniki konkursu (a więc pozostałych kandydatów) się uprawomocniły. Tym samym Vermeulen stracił według NSA interes prawny co do kontynuowania sprawy. W międzyczasie wygasła lista rezerwowa, więc nie było już możliwości zatrudnienia go, nawet gdyby zdał egzamin.

Vermeulen zwrócił się do ETPC, wskazując na naruszenie prawa do rzetelnego procesu (art. 6 konwencji, skarga nr 5475/06). W wyroku z 17 lipca 2018 r. trybunał zauważył, że zgodnie z regulaminem postępowania przed NSA skarżący musi wykazać istnienie interesu prawnego przez cały okres postępowania. Tego typu zapis miał chronić organy administracyjne przed zbyt dużą liczbą spraw, które mogłyby doprowadzić do paraliżu ich pracy. Zapis ten został w 1999 r. uznany za zgodny z konstytucją przez belgijski TK.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane