statystyki

Wakacyjne przyspieszenie zmian w SN: PiS chce jak najszybciej uchwalić ustawę, która minimalizuje ryzyko blokowania konkursów na sędziów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki19.07.2018, 07:14; Aktualizacja: 19.07.2018, 08:50
Ma to pozwolić nie tylko na szybkie mianowanie I prezesa, lecz także utrudnić Trybunałowi Sprawiedliwości UE ewentualne wydanie decyzji o zabezpieczeniu skargi Komisji Europejskiej na Polskę, np. przez nakaz wstrzymania zmian personalnych w SN.

Ma to pozwolić nie tylko na szybkie mianowanie I prezesa, lecz także utrudnić Trybunałowi Sprawiedliwości UE ewentualne wydanie decyzji o zabezpieczeniu skargi Komisji Europejskiej na Polskę, np. przez nakaz wstrzymania zmian personalnych w SN.źródło: ShutterStock

PiS chce jak najszybciej uchwalić ustawę, która minimalizuje ryzyko blokowania konkursów na sędziów.

Do tej pory do konkursu na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego stanęło 26 osób. To oficjalne dane Krajowej Rady Sądownictwa, do której wpływają zgłoszenia. Najwięcej chętnych wywodzi się ze środowiska sędziowskiego. Łącznie aplikowało 10 orzekających, w tym sześciu sędziów z sądu okręgowego oraz po dwóch z apelacji i rejonu. Drudzy w kolejności są adwokaci – ośmiu chętnych. Podium zamykają osoby z tytułami naukowymi (dr hab. i prof.) – trzy osoby. Pozostali chętni pochodzą z zawodów radcy prawnego i prokuratora (po jednym zgłoszeniu) oraz notariusza (dwa zgłoszenia).

Najwięcej chętnych jest na stanowiska do nowo powołanej Izby Dyscyplinarnej, która ma się zajmować przewinieniami m.in. sędziów, prokuratorów czy adwokatów. Wpłynęło 16 zgłoszeń, czyli dokładnie tyle, ile miejsc przewidział w tej izbie prezydent w swoim obwieszczeniu o wolnych stanowiskach sędziego w SN. Zainteresowanych orzekaniem w najwyższej instancji dyscyplinarnej jest sześciu adwokatów, tyle samo sędziów i po jednej osobie spośród prokuratorów, pracowników naukowych, radców prawnych i notariuszy.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Maniek(2018-07-19 08:24) Zgłoś naruszenie 43

  Najlepszymi będą notariusze mają duże doświadczenie w orzekaniu. HA HA. Myślę że tak będzie w PiS nie liczy się jakość tylko spolegliwość i byle jakość.

  Odpowiedz
 • Oszukany przez PiS(2018-07-19 10:42) Zgłoś naruszenie 20

  Po co prawo: Konstytucja, ustawy. Znieście je wszystkie, skoro tak łatwo i szybko można nowelizować ustawki i powiedzcie, ze suweren tak zdecydował.

  Odpowiedz
 • realista(2018-07-19 09:31) Zgłoś naruszenie 20

  Górnicy pomóżcie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane