Piwo o zawartości alkoholu do 4,5 proc. nie będzie sprzedawane podczas imprez masowych. W trakcie głosowania senatorowie wprowadzili poprawkę do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, która uchyla przepisy dopuszczające sprzedaż piwa na stadionach. Zmienionymi przez senatorów przepisami zajmie się teraz Sejm.

Początkowo w ustawie o imprezach masowych dopuszczono sprzedaż napoi o zaniżonej wartości alkoholu - do 4,5 proc. Wyjątkiem miała być sytuacja, gdy mecz piłkarski zostanie uznany za wydarzenie o podwyższonym ryzyku. Zwolennicy takiego rozwiązania podkreślali, że sprzedaż piwa jest dopuszczona na stadionach innych państw w Europie. Tak było na przykład podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej w Austrii i Szwajcarii w 2008 roku. Docelowo także w Polsce miała być taka możliwość m.in. z uwagi na organizację Euro 2012. Senatorowie nie popierają jednak takich rozwiązań.

Senat wprowadził także poprawkę, która określa, że osoba posiadająca na imprezie masowej alkohol zostanie ukarana grzywną w wysokości co najmniej 2 tys. zł. Za taki czyn może również grozić kara ograniczenia wolności.

Ustawa o bezpieczeństwie i imprez masowych nakazuje klubom piłkarskim zapewnienie nowoczesnego monitoringu na stadionach. Odpowiednie kamery mają być nie tylko na trybunach, lecz także przy kasach, a nawet przy ogrodzeniach. Miejsca na stadionie mają być numerowane. Taka identyfikacja ma pozbawić anonimowości pseudokibiców. Nie tylko sądy będą mogły zakazać udziału w meczach. Także kluby dostaną narzędzie prewencyjne, które pozwoli im nawet na dwa lata zakazać wstępu na ich stadion chuliganom.

Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych wejdzie w życie 1 sierpnia 2009 r. Jednak obowiązek identyfikacji kibiców na stadionach, na których nie toczą się rozgrywki lig zawodowych, zacznie obowiązywać od 1 sierpnia 2010 r.