statystyki

Sąd ma wezwać do zapłaty brakującej kwoty za kupioną na licytacji nieruchomość

autor: Michał Culepa16.07.2018, 20:00; Aktualizacja: 16.07.2018, 20:12
licytacja domu

Sprawa dotyczyła nabycia lokalu mieszkalnego na licytacji komorniczej.źródło: ShutterStock

Jeżeli wierzytelność, zgłoszona przez nabywcę licytacyjnego do zaliczenia na poczet ceny nieruchomości za zgodą wierzyciela, nie pokryje w całości tej ceny, sąd musi wezwać do zapłaty brakującej części. Nie może z powodu niedopłaty odmawiać przybicia, anulując tym samym skutki licytacji – uchwalił Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła nabycia lokalu mieszkalnego na licytacji komorniczej. Lokal sprzedano za ok. 294 tys. zł, przy czym rękojmia opiewała na niecałe 44 tys. zł. Nabywca – spółka K. – uzyskała przybicie od sądu rejonowego i po dwóch tygodniach od zakończenia licytacji jej pełnomocnik otrzymał wezwanie do zapłaty blisko 250 tys. zł – pozostałej części ceny za lokal. W wezwaniu oznaczono 14-dniowy termin na zapłatę pod rygorem utraty rękojmi i uchylenia skutków przybicia. Wkrótce po otrzymaniu pisma spółka K. złożyła wniosek o zaliczenie na poczet ceny wierzytelności banku B., wraz z poświadczoną notarialnie zgodą banku na takie zaliczenie. Możliwość taką daje art. 968 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego.

Nieoczekiwanie sąd rejonowy wydał jednak postanowienie o wygaśnięciu skutków przybicia i utracie rękojmi, cofając tym samym skutki nabycia licytowanego mieszkania przez spółkę K.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • PrawoLower(2018-07-20 08:18) Zgłoś naruszenie 20

    Bardzo insertująca sprawa. Z chęcią zgłębiłbym tą tematykę. Zachowanie sądu w tej sytuacji jest niewytłumaczalne bo jak może taki organ działać na niekorzyść wszystkich stron? Dlaczego w tym sądzie nikt nawet się nie zastanowił nad społeczną zasadnością wydawania negatywnego postanowienia mimo, że przepisy stanowią inaczej? Niestety nieuctwo mamy również w takich instytucjach jak sądy....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane