statystyki

Spóźnił się samolot? Do kogo trzeba się zgłosić po odszkodowanie?

autor: Patryk Słowik05.07.2018, 07:15; Aktualizacja: 05.07.2018, 07:41
Trudno też przypisywać mu odpowiedzialność choćby z tego powodu, że ma on ograniczony wpływ na część kwestii związanych z ewentualnym opóźnieniem. Można sobie przykładowo wyobrazić sytuację, w której na pokład będzie chciało wejść zdecydowanie zbyt wielu pasażerów posiadających ważne bilety, co przełoży się na opóźnienie. A nie można przecież za to obciążać konsekwencjami spółki, której rola ogranicza się do oddania w dzierżawę maszyny z załogą.

Trudno też przypisywać mu odpowiedzialność choćby z tego powodu, że ma on ograniczony wpływ na część kwestii związanych z ewentualnym opóźnieniem. Można sobie przykładowo wyobrazić sytuację, w której na pokład będzie chciało wejść zdecydowanie zbyt wielu pasażerów posiadających ważne bilety, co przełoży się na opóźnienie. A nie można przecież za to obciążać konsekwencjami spółki, której rola ogranicza się do oddania w dzierżawę maszyny z załogą.źródło: ShutterStock

 Pytaniem oczywiście pozostaje, czy 3-proc. próg jest właściwy. Zdaniem rzecznika generalnego TS UE – wydaje się on odpowiedni. Tak czy inaczej dyskusja o innej jego wysokości mogłaby być związana z zarzutem braku proporcjonalności uchwalonego prawa, a nie z zarzutem braku równego traktowania. 

Kto ponosi odpowiedzialność za to, że samolot przybył na miejsce docelowe grubo po czasie – czy jest to przedsiębiorca, który zdecydował o wykonaniu lotu, czy może ten, do którego należy samolot? Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości UE – ten pierwszy.

Sytuacja, którą zajmował się trybunał, jest dość powszechna na rynku usług lotniczych. Otóż pasażerowie zarezerwowali lot u przewoźnika lotniczego TUIfly. Przedsiębiorca ten wydzierżawił samolot wraz z załogą od innego przewoźnika – Thomson Airways. Na potwierdzeniu rezerwacji wskazano, że rezerwacje zostały dokonane przez TUIFly, lecz lot był „wykonywany” przez Thomson Airways.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane