statystyki

Sąd nie zaostrzy wyroku jeśli odwołuje się obrońca

autor: Michał Culepa05.07.2018, 20:00
Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższyźródło: ShutterStock

Jeśli od wyroku odwołuje się tylko obrońca, sąd nie może zaostrzyć kary osobie obwinionej – uznał Sąd Najwyższy.

Jacek B. został obwiniony przez sądy lekarskie o naruszenie zasad wykonywania zawodu. Zaordynował on jednemu ze swoich pacjentów długotrwałą terapię antybiotykową, która miała zwalczyć przewlekłe zapalenie stawów oraz inne dolegliwości reumatyczne. Niestety nie przyniosła ona żadnych efektów, a lekarz stanął przed sądem lekarskim obwiniony o prowadzenie niestandardowej i niezweryfikowanej medycznie terapii bez zgody pacjenta oraz przekroczenie uprawnień do wykonywania zawodu. Leczył bowiem schorzenia reumatologiczne, nie mając ku temu odpowiednich kwalifikacji (nie był specjalistą reumatologiem).

Mimo przedkładania wielu opinii ekspertów – głównie w formie publikacji w periodykach medycznych – które miały świadczyć o skuteczności sposobu leczenia zaproponowanemu pacjentowi, został uznany za winnego naruszenia zasad etyki i przepisów o wykonywaniu zawodu lekarza. Okręgowy sąd lekarski był dosyć surowy – ukarał dr. B. zakazem pracy w lecznictwie otwartym i ambulatoryjnym przez dwa lata, zezwalając mu jedynie na praktykę w lecznictwie zamkniętym, czyli w szpitalach.

Od tego orzeczenia odwołał się obrońca dr. B., żądając uniewinnienia. Jednak Naczelny Sąd Lekarski utrzymał wyrok sądu okręgowego i dodał jeszcze jeden element kary – nakazał publikację wyroku w biuletynie okręgowej izby lekarskiej, do której należał dr. B. Możliwość taką przewiduje art. 84 ustawy o izbach lekarskich (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 168).


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane