statystyki

Popularne papierosy zostaną wycofane z rynku? Takie są plany unijnego ustawodawcy

autor: Patryk Słowik05.07.2018, 07:15; Aktualizacja: 05.07.2018, 07:41
papierosy slim

Pytaniem oczywiście pozostaje, czy 3-proc. próg jest właściwy. Zdaniem rzecznika generalnego TS UE – wydaje się on odpowiedni. Tak czy inaczej dyskusja o innej jego wysokości mogłaby być związana z zarzutem braku proporcjonalności uchwalonego prawa, a nie z zarzutem braku równego traktowania.źródło: ShutterStock

Unijny prawodawca może krok po kroku realizować cel ochrony zdrowia ludzkiego i tym samym wycofywać z rynku najpierw wyroby niszowe, a następnie te popularne wśród konsumentów. Twierdzi tak rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w kolejnej sprawie dotyczącej papierosów mentolowych.

Przypomnijmy: unijna dyrektywa nr 2014/40/UE zakazuje, co do zasady, od 20 maja 2016 r. wprowadzania do obrotu papierosów i tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów o charakterystycznym aromacie z tego względu, że maskują one lub łagodzą ostrość dymu tytoniowego i przyczyniają się do wspierania oraz utrzymania zjawiska palenia. Jednocześnie dyrektywa stanowi, iż wyroby tytoniowe o charakterystycznym smaku i zapachu, których wielkość sprzedaży w całej UE wynosi 3 proc. lub więcej w danej kategorii wyrobu (takie jak wyroby mentolowe), mogą być nadal wprowadzane do obrotu do 20 maja 2020 r.

Mówiąc krótko: od 2016 r. z rynku musiały zniknąć aromatyzowane produkty tytoniowe rzadziej używane, zaś dopiero od 2020 r. będą musiały zniknąć te najpopularniejsze.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane