statystyki

TK o harmonii i skuteczności ustawodawcy

autor: Patryk Słowik05.07.2018, 07:17; Aktualizacja: 05.07.2018, 07:55
Trybunał Konstytucyjny w wydanym wyroku jednak nie podzielił tego poglądu. Między innymi dlatego, że trudno mówić o poważnym naruszeniu praw obywatelskich, gdy niejako w samej specyfice kary łącznej leży to, że jest ona niemal zawsze korzystniejsza dla skazanego niż kolejne lub równoległe wykonywanie przez niego kar cząstkowych.

Trybunał Konstytucyjny w wydanym wyroku jednak nie podzielił tego poglądu. Między innymi dlatego, że trudno mówić o poważnym naruszeniu praw obywatelskich, gdy niejako w samej specyfice kary łącznej leży to, że jest ona niemal zawsze korzystniejsza dla skazanego niż kolejne lub równoległe wykonywanie przez niego kar cząstkowych.źródło: ShutterStock

 Zasady wymierzania kary łącznej są zgodne z konstytucją. Uznał tak wczoraj Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie. Co ciekawe, orzeczenie zapadło jednomyślnie (do wielu ostatnich wyroków były zdania odrębne).

Sprawa dotyczyła art. 19 ust. 1 ustawy z 20 lutego 2015 r. nowelizującej kodeks karny (Dz.U. z 2015 r. poz. 396). Przepis ten wzbudził wątpliwości rzecznika praw obywatelskich. Chodzi o kwestie intertemporalne. Zgodnie z zaskarżonym przepisem nowe zasady orzekania kary łącznej nie są stosowane w przypadkach, w których wszystkie kary uprawomocniły się przed dniem wejścia w życie nowelizacji. W takiej sytuacji stosuje się regulacje kodeksu w brzmieniu sprzed zmian.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane