statystyki

Gminny urzędnik musi zachowywać się godnie również po pracy

04.07.2018, 07:44; Aktualizacja: 04.07.2018, 08:46
Istnieją zawody, z którymi wiąże się szczególny stopień społecznego zaufania i dla pełnienia których niezbędne jest przestrzeganie szczególnych reguł godnego zachowania się, a może ono odnosić się też do sfery życia prywatnego i rodzinnego (wyr. SN z 6 marca 1991 r., I PR 469/90, OSP 1992, nr 5, poz, 117). Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że status funkcjonariusza publicznego, który de facto wykonuje zadania państwa, wymaga nienagannej postawy i godnego zachowania się w służbie i poza nią.

Istnieją zawody, z którymi wiąże się szczególny stopień społecznego zaufania i dla pełnienia których niezbędne jest przestrzeganie szczególnych reguł godnego zachowania się, a może ono odnosić się też do sfery życia prywatnego i rodzinnego (wyr. SN z 6 marca 1991 r., I PR 469/90, OSP 1992, nr 5, poz, 117). Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że status funkcjonariusza publicznego, który de facto wykonuje zadania państwa, wymaga nienagannej postawy i godnego zachowania się w służbie i poza nią.źródło: ShutterStock

Wójt dowiedział się z lokalnej prasy, że zatrudniany przez niego urzędnik został przyłapany przez policję na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu. Co w takiej sytuacji ma zrobić?

Zgodnie z ustawą z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1260), do obowiązków pracownika gminnego należy zachowanie się z godnością w miejscu pracy i poza nim. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest przestępstwem i podlega odpowiedzialności karnej. Bez wątpienia ktoś, kto prezentuje ostentacyjny brak poszanowania dla prawa, zdrowia i bezpieczeństwa innych osób, nie powinien być urzędnikiem. W dodatku to naruszenie art. 24 ust. 2 pkt 6 cytowanej ustawy. Nie jest to bowiem zachowywanie się z godnością poza miejscem pracy. Kluczowe jest jednak skazanie za takie przestępstwo. W przypadku prawomocnego wyroku sądu właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego rozwiązuje z takim pracownikiem stosunek pracy za wypowiedzeniem najpóźniej po upływie miesiąca od dnia, w którym uzyskał informację o fakcie prawomocnego skazania.

Należy zaznaczyć, że w art. 43 ustawa o pracownikach samorządowych mówi, że w sprawach w niej nieuregulowanych stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu pracy, także w zakresie powodów i sposobu rozwiązania stosunku pracy, w tym dyscyplinarnego zwolnienia, co w tym przypadku jest bez wątpienia zasadne.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane