statystyki

Wyrok Sądu UE: Nie założysz strony internetowej z nazwą kraju

autor: Sławomir Wikariak28.06.2018, 07:31; Aktualizacja: 28.06.2018, 09:00
Francuski obywatel zgłosił do rejestracji znak graficzny zawierający nazwę domeny i wieżę Eiffla

Francuski obywatel zgłosił do rejestracji znak graficzny zawierający nazwę domeny i wieżę Eifflaźródło: ShutterStock

Oznaczenie „france.com” jest w zasadzie identyczne ze znakiem towarowym „france”. Dodanie domeny „.com” może jedynie wskazywać, że chodzi o stronę internetową, ale nie ma zdolności odróżniającej – uznał Sąd Unii Europejskiej.

W 2014 r. obywatel Francji zgłosił do rejestracji znak graficzny zawierający nazwę „france.com” oraz przedstawiający symbol wieży Eiffla i barwy flagi narodowej Francji. Sprzeciw wobec rejestracji zgłosiła Francja, która ma prawa do znaku graficznego z użyciem słowa „france”, w którym również znajduje się symbol wieży Eiffla i barwy flagi narodowej Francji. Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) uwzględnił sprzeciw uznając, że znaki rzeczywiście są bardzo podobne zarówno pod względem graficznym, jak i fonetycznym, a ponieważ odnoszą się do podobnych usług, to mogłyby wprowadzać klientów w błąd.

Amerykańska spółka France.com, na którą przeniesiono prawa do znaku „france.com” wniosła do Sądu Unii Europejskiej o stwierdzenie nieważności tej decyzji. Sąd jednak uznał, że słusznie odmówiono rejestracji nowego znaku. Co prawda, w przeciwieństwie do tego, co stwierdzono przed EUIPO, graficznie nie przypomina on oznaczenia należącego do państwa francuskiego, ale fonetycznie jest już z nim w zasadzie identyczne.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane