Żydom nie podoba się polska ustawa o IPN

27.06.2018, 18:00
Ustawa w praktyce nie jest stosowana

Ustawa w praktyce nie jest stosowanaźródło: ShutterStock

Ograniczenie wolności słowa oraz debaty publicznej poprzez ściganie autorów wypowiedzi na gruncie prawa karnego, nawet jeśli jest uzasadniane potrzebą ochrony dobrego imienia narodu polskiego i państwa polskiego, jest niezgodne z konstytucją oraz prawem międzynarodowym.

Twierdzi tak Międzynarodowe Stowarzyszenie Adwokatów i Prawników Żydowskich, które złożyło wczoraj w Trybunale Konstytucyjnym opinię dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (Dz.U. z 2018 r. poz. 369).

Chodzi o przepis przewidujący sankcje karne za przypisywanie Polsce lub narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie dokonane podczas Holokaustu. Grozi za to do trzech lat więzienia. Prezydent, mimo międzynarodowego oburzenia, ustawę podpisał, ale skierował ją do TK.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ...resztki honoru stracili...(2018-06-28 05:33) Zgłoś naruszenie 53

    Ściganie kłamstw oświęcimskich itp. też jest ograniczeniem wolności debaty. Tu jednak problemu nie mają. Natomiast tam gdzie Polacy się chcą bronić przed kłamliwym szkalowaniem - tam się robi wrzas. PIS strzelił sobie wczorajszą ustawą z haubicy w oba kolana. Jaki jak mam interes żeby na nich głosować. Pińcet plus nie biorę, tylko wręcz na to płacę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane