Wzrosło ryzyko korupcji w przebudowanym sądownictwie

autor: Emilia Świętochowska25.06.2018, 07:24; Aktualizacja: 25.06.2018, 08:03
GRECO rekomenduje więc dalsze, dużo głębsze zmiany, jak zapewnienie środowisku sędziowskiemu prawa wskazywania przynajmniej połowy członków KRS czy wyeliminowanie możliwości ingerowania w postępowania dyscyplinarne przez ministra sprawiedliwości.

GRECO rekomenduje więc dalsze, dużo głębsze zmiany, jak zapewnienie środowisku sędziowskiemu prawa wskazywania przynajmniej połowy członków KRS czy wyeliminowanie możliwości ingerowania w postępowania dyscyplinarne przez ministra sprawiedliwości.źródło: ShutterStock

Przyznanie politykom większych możliwości sterowania ścieżką zawodową sędziów ułatwi wywieranie nacisków na środowisko i kuszenie go łapówkami – taka jest zasadnicza konkluzja ujawnionego w piątek specjalnego raportu antykorupcyjnej agendy Rady Europy GRECO na temat wpływu niedawnych zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości na zagrożenia korupcyjne w sądach.

Dokument został przygotowany nie tylko na podstawie analizy nowych ustaw i opinii innych organizacji międzynarodowych, lecz także rozmów m.in. z przedstawicielami środowisk prawniczych, urzędnikami resortu sprawiedliwości, członkami nowej Krajowej Rady Sądownictwa, pracownikami Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz organizacjami pozarządowymi.

Zdaniem GRECO Polska nie spełnia już międzynarodowych standardów antykorupcyjnych w odniesieniu do niezależności sądownictwa. „Jeśli sędziowie w podejmowaniu decyzji będą się kierować także zewnętrznymi względami (np. kwestiami awansu zawodowego), a nie tylko prawem, które mają za zadanie stosować, to sądownictwo stanie się skorumpowane” – zwraca uwagę organizacja w swoim raporcie. I zaznacza, że każda z trzech głównych ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości uchwalonych przez Sejm zawiera elementy, które doprowadziły do wystawienia tak negatywnej recenzji. Nie wspominając już o tym, że jej krytyczne ostrze wzmocniły wcześniejsze przemeblowania w Trybunale Konstytucyjnym i prokuraturze.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • Borys(2018-06-25 09:28) Zgłoś naruszenie 2429

  O jakim prawie mówi redaktor bo chyba nie obowiązującym w Polsce lecz o stanowjonym przez kadrę sędziów do tej pory to sedzia ogłasza wyrok niemojacy nic wspólnego z obowjazujacym prawem

  Odpowiedz
 • zs(2018-06-25 09:53) Zgłoś naruszenie 1927

  Dotychczas była korupcja totalna ,mldy podatków wypompowano na raje podatkowe,gdzie była cała UE ze swymi strukturami przez nas opłacanymi ,czy słuchali lobbistów mlderów (ok.10 tys przy UE) z gruba kasą , a ludów głosów UE nie słyszeli krytyki. Czy ma być jak było , a UE Bruksela będzie udawać,że nie jest tak żle,bolokować państw ukrócanie zmian, aby było jak było jak głosi nasz klan, sitwa ,kolesiostwo i to ma być standardem prawa. Czy Ci dec. UE słuchają głosów ludów czy brną w kierunku przez siebie wymyślonym ze swoją nie omylnością na czele. Taka ma być demokracja i sprawiedliwość, prawo !!!???.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pytanie(2018-06-25 10:13) Zgłoś naruszenie 1215

  To może być jeszcze większe ?

  Odpowiedz
 • Wujo(2018-06-25 10:22) Zgłoś naruszenie 2010

  Oj tam, wystarczy zona w sadzie odwolawczym plus maz obronca w sprawie oskarzonego, gdzie wszyscy inni, we wszystkich takich samych sprawach przed sadem i sadem odwolawczym, zostali skazani i nagle okazuje sie, ze mozna uniewinnic i utrzymac w mocy. Nie potrzeba politykow do nieuczciwych wyrokow. Wystarczy zachlannosc.

  Odpowiedz
 • Przychodzimichnikdorywina(2018-06-25 11:41) Zgłoś naruszenie 1312

  Arttykuł groteska. Tak jakby do dzisiaj nie było korupcji. Polityk naciskający na sędzie o przyjęcie łapówki. Padam ze śmiechu. Sędzia bierze w łapę bo chciwy jest i sam szuka okazji, zachęca do dania łapówki. Niczego nie trzeba naciskać. Stworzenie CBA też zwiększyło korupcję, bo umożliwia naciski na polityków ??

  Odpowiedz
 • nostradamus(2018-06-25 12:20) Zgłoś naruszenie 114

  A od czego są urzędy skarbowe to raz a wprowadzić prawo by urzędnicy państwowi podlegali karze razy 3 i dodatkowo tracili praw emerytalne. proste rozwiązanie i raczej skuteczne.

  Odpowiedz
 • n(2018-06-25 12:41) Zgłoś naruszenie 55

  przeciez o to chodzilo w reformie sadow by nic dla szarego Kowalskiego sie nie zmienilo

  Odpowiedz
 • Leo(2018-06-25 14:36) Zgłoś naruszenie 158

  Czy wy naprawdę nie rozumiecie do czego to zmierza? Komisja wenecka, KE, potem raport ONZ a teraz GRECO a za chwilę eksmisja naszej KRS z europejskiej grupy rad sądownictwa... Za chwilę dosięgną nas tak, że wyroki sądów polskich przestaną być respektowane w EU i na świecie... Każdy zagraniczny podmiot podniesie zarzut braku praworządności i zażąda ponownego rozpatrzenia sprawy w sądzie zagranicznym. Polskie sądy nie są wyłącznie częścią polskiego wymiaru sprawiedliwości, wciąż jeszcze są częścią europejskiego systemu wymiaru sprawiedliwości. Dobra durna zmiana.

  Odpowiedz
 • Info(2018-06-25 15:47) Zgłoś naruszenie 613

  Jak sobie pogadali z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz organizacjami pozarządowymi KOD to nie ma się co dziwić że nasmarowali taka opinię. Przecież to totalna opozycja która od początku fałszuje prawdę i walczą z polskim rządem. Brak obiektywizmu na każdym kroku.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ROGER ZDZISLAW KNADE(2018-06-25 17:05) Zgłoś naruszenie 30

  Wielka przesada ! ? ! Obecnie we Francji byly minister sprawiedliwosci Jean-Jacques Urvoas (socialista) jest oskarzony o...poinformowaniu drugiego polityka, Thierry Solère (prawica), o przebiegu jego sprawy sadowej. Polecam do przeczytania: http://www.europe1.fr/politique/lex-garde-des-sceaux-jean-jacques-urvoas-mis-en-examen-par-la-cour-de-justice-3688289 http://www.philippebilger.com/blog/2018/06/jean-jacques-urvoas-proche-de-la-roche-tarp%C3%A9ienne-.html

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane