statystyki

Przepisy o zakazie klubowym są konstytucyjne

autor: Piotr Szymaniak20.06.2018, 07:51; Aktualizacja: 20.06.2018, 08:16
Kibice

Kibiceźródło: ShutterStock

Wolność korzystania z dóbr kultury nie obejmuje kibicowania na stadionie – uznał Trybunał Konstytucyjny, orzekając w sprawie zakazu klubowego.

W jego ocenie możliwość nałożenia przez klub sankcji w postaci zakazu uczestniczenia w meczach piłkarskich za złamanie regulaminu stadionu lub imprezy masowej nie narusza art. 87 konstytucji. Zarówno rzecznik praw obywatelskich, jak i prokurator generalny wskazywali, że środek ten, przewidziany w art. 14 ust. 1, 1a i 5 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1160 ze zm.) jest stosowany za złamanie postanowień aktu prawa prywatnego (jakim jest regulamin).

– Posłużenie się w tym zakresie regulaminami nie budzi samo w sobie zastrzeżeń konstytucyjnych, skoro nie mamy do czynienia z wykreowaniem czy też próbą wykreowania nowej kategorii aktów prawa powszechnie obowiązującego – uzasadniała rozstrzygnięcie TK sędzia Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz. Jak dodała, instytucja zakazu została ustanowiona w ustawie, z zastrzeżeniem wszakże, że katalog zachowań, za które może on być nałożony, określają same kluby.

Stanowisko trybunału nie przekonuje wnioskodawców. – Nadal uważamy, że choć możliwość nałożenia sankcji przewidziana jest w ustawie, to jest to przepis o charakterze blankietowym i daje zbyt dużą swobodę klubom. Naruszenie regulaminu skutkujące nałożeniem zakazu może polegać m.in. na tym, że ktoś zajmie miejsce niezgodnie z numerem na bilecie. Nie ma zachowanej zasady proporcjonalności – mówi Marcin Mrowicki z biura RPO.

Trybunał stwierdził też, że wyrażona w art. 73 ustawy zasadniczej wolność korzystania z dóbr kultury nie obejmuje uczestniczenia w wydarzeniach o charakterze sportowym. TK zastrzegł przy tym, że nie oznacza to, iż prawo do uczestniczenia w widowiskach sportowych nie podlega ochronie konstytucyjnej, lecz art. 73 nie jest adekwatnym wzorcem kontroli. – Przy założeniu, że zakaz klubowy jest sankcją o charakterze represyjnym, należałoby go rozpatrywać z punktu widzenia art. 42 ust. 1 (Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego w ustawie – red.) lub jako ingerencję w prawa i wolności jednostek określoną w art. 41 ust. 1 konstytucji – stwierdziła sędzia Wronkowska-Jaśkiewicz.

Niezależnie od wyroku TK zasygnalizował ustawodawcy potrzebę doprecyzowania art. 14 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.  

Wyrok TK z 19 czerwca 2018 r., sygn. akt K 47/14.


Pozostało 3% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane