statystyki

Nowe technologie: W prawie jest... potencjał odkrywania

autor: Szymon Cydzik22.06.2018, 16:00
urządzenia mobilne-ochrona-smartfon

Aby prawidłowo ją regulować i aby móc pomagać klientom w praktyce w konkretnych przypadkach, konieczne jest jej pełne zrozumienie. Moja ciekawość przedmiotów ścisłych niezwykle tu pomaga.źródło: ShutterStock

Dr hab. Iwona Karasek-Wojciechowicz od lat zajmuje się prawnymi aspektami nowych technologii. Teraz weźmie udział w unijnych pracach nad regulacjami dotyczącymi technologii blockchain.

B l ockchain to zdecentralizowana i rozproszona baza danych, która pozwala na ich przekazywanie w sieci peer-to-peer, czyli między użytkownikami, bez centralnych serwerów i magazynów danych. Jest to publiczny i jawny rejestr, do którego dostęp może mieć każdy internauta. Służy głównie do księgowania transakcji, księgowości oraz realizacji płatności.

Jak zauważa prof. Karasek-Wojciechowicz, blockchain (czy szerzej – technologia rozproszonych rejestrów) przekształca tradycyjny internet z sieci służącej wymianie informacji (internet of information) w sieć przenoszącą wartości (internet of value). Kojarzy się ją głównie z kryptowalutami, jednak należałoby użyć szerszego pojęcia – cyfrowych dóbr (crypto assets).


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane