statystyki

Nowe technologie: W prawie jest... potencjał odkrywania

autor: Szymon Cydzik22.06.2018, 16:00
urządzenia mobilne-ochrona-smartfon

Aby prawidłowo ją regulować i aby móc pomagać klientom w praktyce w konkretnych przypadkach, konieczne jest jej pełne zrozumienie. Moja ciekawość przedmiotów ścisłych niezwykle tu pomaga.źródło: ShutterStock

Dr hab. Iwona Karasek-Wojciechowicz od lat zajmuje się prawnymi aspektami nowych technologii. Teraz weźmie udział w unijnych pracach nad regulacjami dotyczącymi technologii blockchain.

B l ockchain to zdecentralizowana i rozproszona baza danych, która pozwala na ich przekazywanie w sieci peer-to-peer, czyli między użytkownikami, bez centralnych serwerów i magazynów danych. Jest to publiczny i jawny rejestr, do którego dostęp może mieć każdy internauta. Służy głównie do księgowania transakcji, księgowości oraz realizacji płatności.

Jak zauważa prof. Karasek-Wojciechowicz, blockchain (czy szerzej – technologia rozproszonych rejestrów) przekształca tradycyjny internet z sieci służącej wymianie informacji (internet of information) w sieć przenoszącą wartości (internet of value). Kojarzy się ją głównie z kryptowalutami, jednak należałoby użyć szerszego pojęcia – cyfrowych dóbr (crypto assets).


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane