statystyki

Świadka trzeba wezwać skutecznie

autor: dr Adam Ploszka24.06.2018, 15:00
ETPC rozpatrywał tę sprawę przez pryzmat gwarancji procesowych zawartych w art. 6 EKPC (prawo do sprawiedliwego procesu).

ETPC rozpatrywał tę sprawę przez pryzmat gwarancji procesowych zawartych w art. 6 EKPC (prawo do sprawiedliwego procesu).źródło: ShutterStock


Do takiego wniosku doszedł Europejski Trybunał Praw Człowieka, rozpoznając skargę nr 14000/12 T.K. przeciwko Litwie. W listopadzie 2012 r. T.K. został uznany przez Sąd Okręgowy w Kownie za winnego molestowania seksualnego swoich dzieci i posiadania materiałów zawierających pornografię dziecięcą, za co został skazany na 11 lat pozbawienia wolności.

Rozpoznające jego sprawę sądy nie umożliwiły skarżącemu przesłuchania chłopców, rzekomych ofiar, w obawie przed traumą, jaką mogłoby się to u nich wywołać. Skarżący twierdził, że zeznania chłopców z postępowania przygotowawczego, które były kluczowym dowodem, nie są wiarygodne, gdyż zostały sprowokowane i ustawione przez ich matkę V.K., która później stała się nieuchwytna dla władz krajowych. Sąd uznał, że sprawę można rozstrzygnąć bez przesłuchiwania matki, gdyż zostały wykorzystane wszelkie dostępne środki w celu ustalenia jej miejsca pobytu, a nadto jej zeznania nie wniosłyby wiele do sprawy. Sąd odmówił także dopuszczenia dowodu z przesłuchania biegłego, któremu dzieci miały opisać sposób, w jaki były molestowane przez ojca. Odwołania skarżącego od wyroku do sądu II instancji oraz Sądu Najwyższego nie przyniosły rezultatu.

W trakcie odbywania przez niego kary pozbawienia wolności zabrano mu okulary korekcyjne i pomimo kilkukrotnych żądań nie oddano mu ich do dnia wniesienia skargi do ETPC.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane