statystyki

TSUE: Biologiczni rodzice jednak lepsi do wychowania

autor: Emilia Świętochowska19.06.2018, 07:17; Aktualizacja: 19.06.2018, 08:24
Zwłaszcza że dziecko miało siedem lat i jeszcze nie było zbyt późno, aby dać biologicznym rodzicom szansę. Jak zaznaczył trybunał strasburski, przed polskimi sądami stanęło szczególnie delikatne zadanie, ale co do zasady właściwie wyważyły interesy skonfliktowanych stron i wyczerpująco przeanalizowały wszystkie argumenty. Nie można zatem dopatrzyć się w tej sprawie naruszenia konwencji.

Zwłaszcza że dziecko miało siedem lat i jeszcze nie było zbyt późno, aby dać biologicznym rodzicom szansę. Jak zaznaczył trybunał strasburski, przed polskimi sądami stanęło szczególnie delikatne zadanie, ale co do zasady właściwie wyważyły interesy skonfliktowanych stron i wyczerpująco przeanalizowały wszystkie argumenty. Nie można zatem dopatrzyć się w tej sprawie naruszenia konwencji.źródło: ShutterStock

 Biologicznym rodzicom, którzy oddali dziecko do adopcji, ale szybko zmienili zdanie, należy dać szansę na jego wychowanie. Nawet jeśli dla swojego siedmioletniego syna są niemal obcymi ludźmi – orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie długiego konfliktu dwóch polskich małżeństw.

Antkowiakowie pragnęli zostać rodzicami adopcyjnymi, dlatego odpowiedzieli na internetowe ogłoszenie ciężarnej kobiety, która sama nie chciała wychowywać dziecka. Trójka doszła wspólnie do porozumienia i biologiczna matka podpisała zgodę na przysposobienie (twierdziła, że nie wie, kto jest ojcem dziecka). Trzy dni po porodzie Antkowiakowie wrócili do domu z synem.

Chłopiec nie miał jeszcze miesiąca, jak biologiczna matka rozmyśliła się i złożyła do sądu pozew, w którym domagała się, aby dziecko wróciło pod jej opiekę. Ujawniła też tożsamość ojca, ten zaś zdecydował się uznać syna. W odpowiedzi jego nowi rodzice rozpoczęli procedury adopcyjne oraz starania o pozbawienie biologicznej matki i ojca praw rodzicielskich. Żądali też, aby powierzono im wykonywanie osobistej pieczy nad dzieckiem. Machina wymiaru sprawiedliwości ruszyła i pozwy zaczęły krążyć między szczeblami sądownictwa. Najpierw jeden sąd odmówił wszczęcia postępowania o przysposobienie, tłumacząc, że biologiczna matka nie wyraża na to zgody. Inny orzekł, że dziecko powinno na czas zakończenia procesu pozostać z Antkowiakami, bo rodzona matka jest dla niego obcą osobą. Kolejny powołał biegłych, którzy stwierdzili, że kobietę i ponad rocznego już wtedy chłopca nie wiąże żadna emocjonalna więź, a ona sama jest emocjonalnie nieprzygotowana na sprawowanie nad nim opieki. Chłopiec zbudował natomiast silną relację z Antkowiakami i jej zburzenie byłoby dla niego traumatyczne. Eksperci rekomendowali więc pozbawienie praw rodzicielskich biologicznej matki i ojca. Opinia kolejnych biegłych była już bardziej wstrzemięźliwa. Ich zdaniem nie ma podstaw do odbierania biologicznym rodzicom praw, bo matka zmieniła zdanie co do adopcji. Sąd przychylił się do ich oceny, ale uznał, że dla dobra dziecka powinno ono pozostać z Antkowiakami. Nie wykluczał też, że chłopiec w końcu zbuduje emocjonalną więź z biologicznymi rodzicami.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Rafał(2018-06-22 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    Małe sprostowanie do tytułu i treści: tu nie chodzi o Trybunał Sprawiedliwości, lecz o Europejski Trybunał Praw Człowieka. To dwie różne instytucje. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Tomasz Wyderka(2018-06-25 13:48) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobrze,że daje się szansę rodzicom naturalnym,szkoda tylko,że aż tyle lat trwała sprawa w Sadach,powinno przy takich sprawach sądownictwo szybciej działać.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane