statystyki

RODO: Trzy miesiące na zdjęcie kamer naruszających prywatność

autor: Sławomir Wikariak18.06.2018, 07:54; Aktualizacja: 18.06.2018, 08:22
UODO przygotował projekt wytycznych dotyczących korzystania z monitoringu.

UODO przygotował projekt wytycznych dotyczących korzystania z monitoringu.źródło: ShutterStock

Do końca września przedsiębiorcy, dyrektorzy szkół, administracja publiczna, ale także zarządcy parkingów muszą sprawdzić, czy stosowany przez nich monitoring wizyjny jest zgodny z nowymi przepisami RODO.

Generalny inspektor ochrony danych osobowych od wielu lat powtarzał, że prawo powinno uregulować zasady korzystania z monitoringu. Mimo obietnic żaden z rządów nie przygotował takich przepisów. Od 25 maja 2018 r. wszędobylskie kamerki objęło natomiast unijne rozporządzenie 2016/679 o ochronie danych osobowych (RODO), a w niektórych przypadkach (np. wykorzystanie w zakładach pracy czy szkołach) także poszczególne przepisy branżowe. To z nich wynika chociażby to, że nagrania z kamer nie powinny być przechowywane dłużej niż trzy miesiące.

– Polski ustawodawca nie przewidział natomiast żadnego okresu przejściowego na dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Tymczasem stosowanie monitoringu w zakładzie pracy wymaga zmian w regulaminie, które powinny zostać skonsultowane ze związkami zawodowymi – zauważyła na zorganizowanej w piątek konferencji dr Edyta Bielak-Jomaa, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Chcąc dać wszystkim czas na dostosowanie się do nowych przepisów, zapowiedziała, że zacznie je egzekwować od początku października. Do końca września wszyscy administratorzy powinni więc sprawdzić, czy są w stanie wykazać podstawę do korzystania z kamer, czy urządzenia są zainstalowane w odpowiednich miejscach oraz czy wypełniono związany z monitoringiem obowiązek informacyjny.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • Daleko(2018-06-18 10:59) Zgłoś naruszenie 443

    Element przestępczy chroniony przez nawiedzony akt sprawny, takie są fakty

    Odpowiedz
  • Franc Mauer(2018-06-18 19:45) Zgłoś naruszenie 361

    Prowadzę kantor i przenigdy nie zrezygnuję z rejestracji niejawnej pomieszczenia.Bezduszne przepisy pozbawione rozumu i zdrowego rozsądku nie zwrócą mi ani zdrowia i życia mojego lub pracownika w sytuacji aktu przestępstwa skierowanego na mnie lub mienie.To ja będę decydował jak je zabezpieczać jak je chronić i jak i ile je przechowywać.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mural(2018-06-19 06:52) Zgłoś naruszenie 251

    w szkołach wandale poczują się bezkarni.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • StAAbrA(2018-06-18 09:30) Zgłoś naruszenie 231

    Kiedy RODO będzie zwracać koszty ? I zadośćuczynienia ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryT(2018-06-19 10:18) Zgłoś naruszenie 185

    Jak nie mam nic na sumieniu to kamery mi nie przeszkadzają.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • aw(2018-06-19 14:19) Zgłoś naruszenie 100

    z dróg też zdemą?

    Odpowiedz
  • Cezar-5(2018-06-20 12:13) Zgłoś naruszenie 94

    Komu pytam komu zależy na likwidacji kamer, Kowalskiemu nie, tylko złodziejom aby ukryć drogę ich ucieczki z łupem. Jeżeli jesteś obserwowany i uczciwy to nawet setki kamer nie przeszkodzą. Polak pijany jest czasami szczęśliwy, ale bezczelnie okradany z jest nieobliczalny w działaniu.

    Odpowiedz
  • Kpiarz (2018-06-18 12:38) Zgłoś naruszenie 60

    Z artykułu wynika że wszyscy nuoszâ plakietki z imieniem i nazwiskiem, bo inaczej czemu nagranie z parkingu miało by być informacją osobową.?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ad vocem(2018-06-24 12:07) Zgłoś naruszenie 40

    Rzad Polski nie powinien respektowac RODO i wydac w tej sprawie stosowne memorandum wladzom Unii Europejskiej.RODO to skrajny przyklad niekompetencji i braku odpowiedzialnosci obecnych wladz UE.

    Odpowiedz
  • Co robili polscy europoslowie(2018-06-24 12:14) Zgłoś naruszenie 30

    Prosze podac liste polskich europoslow ktorzy glosowali za przyjeciem najgorszego aktu normatywnego w historii Unii Europejskiej.

    Odpowiedz
  • Złodzieje się cieszą...(2018-06-27 11:36) Zgłoś naruszenie 10

    Nie ma Kamer.... Nie ma dowodu.

    Odpowiedz
  • Zlikwidowac GIODO(2018-06-24 12:18) Zgłoś naruszenie 12

    Urzad Glownego Inspektora Ochrony Danych Osobowych powinien byc zlikwidowany ustawowo przez obecny rzad polski.Jego role powinien przejac minister spraw wewnetrznych i struktury jego resortu.

    Odpowiedz
  • j.(2018-06-27 21:51) Zgłoś naruszenie 00

    A może teraz powinniśmy chodzić po ulicach w tzw. kominiarkach, jak jacyś kibole, żeby nie pokazywać swojej twarzy dla gawiedzi i tym samym chronić swoją prywatność?...

    Odpowiedz