statystyki

Kancelarie odszkodowawcze zostaną okiełznane

autor: Patryk Słowik18.06.2018, 17:30
Projekt przewiduje również obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC przez doradców za szkody wyrządzone przy wykonywaniu działalności w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

Projekt przewiduje również obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC przez doradców za szkody wyrządzone przy wykonywaniu działalności w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.źródło: ShutterStock

Trzeba ucywilizować rynek usług, z których korzysta już większość osób walczących z ubezpieczycielami – uznali senatorzy. Do laski marszałkowskiej trafił projekt ustawy o świadczeniu usług dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

Zdaniem zakładów ubezpieczeń oraz rzecznika finansowego – to inicjatywa, która zwiększy bezpieczeństwo poszkodowanych. Zdaniem szybko rosnącego sektora kancelarii odszkodowawczych – ustawa może zaszkodzić przedsiębiorcom, przez co wiele osób w potrzebie byłoby skazanych tylko na siebie w walce z korporacjami finansowymi.

Najważniejszy wydaje się projektowany art. 8, który zabrania kancelariom odszkodowawczym przyjmowania na swoje rachunki bankowe wypłat dokonywanych przez zakłady ubezpieczeń. Pieniądze będą musiały trafić do klienta, a dopiero ten będzie zobowiązany do rozliczenia się za usługę z kancelarią. Dlaczego tak? Zdaniem projektodawców powody są co najmniej trzy.

Po pierwsze, w przypadku upadłości doradcy (kancelarii) klient może nie otrzymać należnych pieniędzy. Po drugie, w przypadku sporu z doradcą co do wysokości wynagrodzenia to klient jest w trudniejszej sytuacji, gdyż musi być stroną aktywną w ewentualnym procesie. Po trzecie wreszcie, doradca ma faktyczną możliwość opóźnienia przekazania otrzymanych środków pieniężnych. Zdarzały się też przypadki, gdy kancelarie odszkodowawcze o wątpliwej reputacji w ogóle nie chciały wypłacić należnych poszkodowanemu pieniędzy.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • _Mec (2018-06-18 21:00) Zgłoś naruszenie 96

  Tragedia. Przypadki kiedy klient nie rozliczy się z kancelarią będą wielokrotnie częstsze niż miało to meijsce odwrotnie.

  Odpowiedz
 • Ola(2018-06-18 17:39) Zgłoś naruszenie 72

  i to jest prawda!

  Odpowiedz
 • z(2018-06-18 23:23) Zgłoś naruszenie 79

  Nie jestem z branży, ale dobrze,że takie kancelarie działały - bo ileś tam osób dostało odszkodowanie. Nie wierzę , że jakaś babinka będzie teraz sama sobie prowadziła zawiłą sprawę albo wyjmie 7000 zł na adwokata.

  Odpowiedz
 • krol(2018-06-18 18:14) Zgłoś naruszenie 61

  Kiedy okiełznanie firm windykacyjnych ?

  Odpowiedz
 • prawnik (2018-06-19 10:38) Zgłoś naruszenie 61

  Te tzw. "kancelarie" a w rzeczywistości firmy odszkodowawcze sprawiły, że rynek dochodzenia odszkodowań stał się amerykański. Zaczęto dochodzić wysokich kwot i płacić wysokie prowizje. Czyli było normalnie. Teraz czas to zmienić. Oczywiście lobbują za tym ubezpieczyciele powołując się na interes poszkodowanych. Wygląda to niezwykle wręcz wiarygodnie biorąc pod uwagę, że obie grupy mają sprzeczne interesy. Już niedługo poszkodowani odczują dobrodziejstwo ustawy ...

  Odpowiedz
 • Maks(2018-06-18 18:21) Zgłoś naruszenie 41

  W projekcie brakuje zapisu, że oferowanie usług nie może odbywać się poprzez sprzedaż bezpośrednią (nachodzenie w domu) - pod groźbą kary do 20 mln PLN.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mirek(2018-06-23 23:22) Zgłoś naruszenie 30

  ustawa nie reguluje rynku lecz go ogranicza. jest korzystna dla branży ubezpieczeniowej, gdyż opłacalność dla kancelarii spadnie, a poszkodowany sam nie uzyska tego. wiele spraw nie będzie prowadzona, wiele nie trafi do sądu......podsumowując: mniej wpływów do budżetu RP - więcej na koncie PZU i innych. czy to przypadkiem nie jest lobbing ????? powinno zgłosić się to do zbadania przez prokuraturę.

  Odpowiedz
 • Just(2018-06-19 11:06) Zgłoś naruszenie 33

  Kancelaria odszkodowawcza i tak wynajmuje prawnika - adwokata lub radcę o ile nie jest on już powiązany z taką kancelarią, to jest dodatkowy pośrednik za prowizję, czasem co prawda pokrywa koszty procesu na swoje ryzyko i to jedyny plus. Kwestia honorarium i jej płatności powinna być uregulowana dla wszystkich usług prawnych - ustawowo są to zasądzone koszty zastępstwa procesowego, ale wiadomym jest, że czasem wynagrodzenie jest wyższe, za wynik sprawy. Zakaz korzystny dla klientów wykończy każdego podatkowo, z chwilą wykonania usługi należy zapłacić podatki, a nie ma z czego, bo klient ma pieniądze i odmawia zapłaty, konieczna kolejna sprawa i nie wiadomo, czy będzie z czego odzyskać chociażby podatek (odliczyć nie można, chyba, że dotyczy to firmy). Jaki będzie efekt? Upadną albo zwiną interes mniejsze, a większe podniosą prowizje. Jeśli ten rynek ma trwać, należy ustawowo wskazać do jakiej wysokości kancelaria odszkodowawcza ma prawo odebrać bezpośrednio. Oczywiście rynek nie musi trwać, mogą to robić prawnicy bezpośrednio, bez pośredników. Skończy się wtedy szukanie klientów po kilkaset km od miejsca działalności i ciągłe działanie zdalne poprzez wynajmowanie prawnika ad hoc formalnie przez innego prawnika, który nie widzi klienta ani sądu w jakim jest sprawa. 7000 zł z góry na adwokata? to już przeszłość, chyba, że ktoś koniecznie chce do takiego co całość bierze z góry. Problemem są raczej koszty sądowe i rozsądne uregulowanie wynagrodzenia za wynik.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Loka(2018-06-21 16:46) Zgłoś naruszenie 31

  Fajny tytuł: kancelarie okiełznane. Z góry tytułem autor coś złrgo sugeruje. Ciekawe kto okiełzna towarzystwa jak nie będzie kancelarii, bo na pewno nie adwokat który robi rozwody, podziały majątku itp. Zamach na poszkodowanych

  Odpowiedz
 • Pamel(2018-06-20 16:30) Zgłoś naruszenie 20

  Ubezpieczyciele rekami rzecznika i senatora Biereckiego zniszcza kancrlarie odszkodowawcze. Brawo. Wreszcie! Wreszcie towarzystwa będą wypłacały ile dusza zapragnie. Ludzie obudzcie się. Wrocimy do stanu sprzed 15 lat, gdzie 85 procent ludzi po wypadkach nie otrzymywalo odszkodowan, a pozostali tylko symboliczne kwoty. A senator bierecki ktory lobbuje ustawę jest w radzie nadzorczej jednego z towarzystw podobnie jak jego brat. Tam zaraniabiaja krocie. Wieecie juz skąd ustawa?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane