statystyki

Poseł PiS: Dobrze funkcjonująca nieodpłatna pomoc prawna może zwiększyć zapotrzebowanie na usługi na rynku komercyjnym

autor: Patryk Słowik11.06.2018, 17:00
Stworzono przepisy, z których niewielu mogło skorzystać. W efekcie punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w wielu miejscach Polski świeciły i nadal świecą pustkami.

Stworzono przepisy, z których niewielu mogło skorzystać. W efekcie punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w wielu miejscach Polski świeciły i nadal świecą pustkami.źródło: ShutterStock

- Naszym celem jest zwiększenie liczby uprawnionych do korzystania z pomocy, odbiurokratyzowanie systemu oraz uczynienie go możliwie prostym. Mocno też rozszerzamy zakres udzielanej pomocy. Będzie obejmować nie tylko, jak dotychczas, samą poradę prawną, na co często narzekano, lecz także, co z kolei było przez obywateli oczekiwane, przygotowanie podstawowych pism procesowych - mówi dr Bartłomiej Wróblewski, poseł Pi

Pamiętam, że PiS potępiał ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej, którą przygotowała PO. Dziś ją jedynie poprawiacie. Czyli nie była wcale taka zła?

Idea Andrzeja Dudy z kampanii 2015 r. , by stworzyć mechanizm darmowej pomocy prawnej dla obywateli, była strzałem w dziesiątkę. Odpowiadała na oczekiwania społeczne. Natomiast wykonanie przez PO-PSL było kiepskie. Stworzono przepisy, z których niewielu mogło skorzystać. W efekcie punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w wielu miejscach Polski świeciły i nadal świecą pustkami. Poprzez uchwalenie nowelizacji chcemy to zmienić. Nie zwiększamy kosztów systemu, ale chcemy zwiększyć jego efektywność. Nieporównanie więcej obywateli będzie mogło skorzystać z pomocy. Wystarczy oświadczyć, że nie jest się w stanie ponieść kosztów pomocy odpłatnej.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • komuna całą gębą(2018-06-12 05:18) Zgłoś naruszenie 12

  Nie bardzo rozumiem PIS. Obiecywali otwarcie wolnego rynku usług prawnych. Nie zrealizowali obietnic olewając rzesze magistrów prawa. Ale jednocześnie niezwykle troszczą się o korporacje prawnicze, które plują na PIS na każdym kroku. Zamiast uwolnić rynek usług prawnych i doprowadzić do racjonalizacji cen i jakości usług, to wprowadza się komunistyczne rozwiązania, w których pracujący mają się składać na nierobów.

  Odpowiedz
 • YT(2018-06-12 07:02) Zgłoś naruszenie 00

  adwokatowi z urzedu oplaca sie przegrac sprawe bo szybciej dostanie pieniadze od panstwa

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • rr(2018-06-12 07:23) Zgłoś naruszenie 01

  Ja na miejscu PISu raczej bym uwolnił usługi prawne, a nie tworzył darmowych porad prawnych. Posadzenie prawnika w takim centrum i myślenie, że poradzi on na różne złożone problemy - to myślenie magiczne. Prawda jest taka, że państwo musiałoby zatrudniać całe sztaby prawników różnych specjalności. Prawo powinno zmierzać od aplikacji i korporacji w kierunku specjalizacji. Im szybciej ktoś to zrozumie, tym szybciej w państwie się poprawi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane