statystyki

Poseł PiS: Dobrze funkcjonująca nieodpłatna pomoc prawna może zwiększyć zapotrzebowanie na usługi na rynku komercyjnym

autor: Patryk Słowik11.06.2018, 17:00
Stworzono przepisy, z których niewielu mogło skorzystać. W efekcie punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w wielu miejscach Polski świeciły i nadal świecą pustkami.

Stworzono przepisy, z których niewielu mogło skorzystać. W efekcie punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w wielu miejscach Polski świeciły i nadal świecą pustkami.źródło: ShutterStock

- Naszym celem jest zwiększenie liczby uprawnionych do korzystania z pomocy, odbiurokratyzowanie systemu oraz uczynienie go możliwie prostym. Mocno też rozszerzamy zakres udzielanej pomocy. Będzie obejmować nie tylko, jak dotychczas, samą poradę prawną, na co często narzekano, lecz także, co z kolei było przez obywateli oczekiwane, przygotowanie podstawowych pism procesowych - mówi dr Bartłomiej Wróblewski, poseł Pi

Pamiętam, że PiS potępiał ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej, którą przygotowała PO. Dziś ją jedynie poprawiacie. Czyli nie była wcale taka zła?

Idea Andrzeja Dudy z kampanii 2015 r. , by stworzyć mechanizm darmowej pomocy prawnej dla obywateli, była strzałem w dziesiątkę. Odpowiadała na oczekiwania społeczne. Natomiast wykonanie przez PO-PSL było kiepskie. Stworzono przepisy, z których niewielu mogło skorzystać. W efekcie punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w wielu miejscach Polski świeciły i nadal świecą pustkami. Poprzez uchwalenie nowelizacji chcemy to zmienić. Nie zwiększamy kosztów systemu, ale chcemy zwiększyć jego efektywność. Nieporównanie więcej obywateli będzie mogło skorzystać z pomocy. Wystarczy oświadczyć, że nie jest się w stanie ponieść kosztów pomocy odpłatnej.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • komuna całą gębą(2018-06-12 05:18) Zgłoś naruszenie 12

  Nie bardzo rozumiem PIS. Obiecywali otwarcie wolnego rynku usług prawnych. Nie zrealizowali obietnic olewając rzesze magistrów prawa. Ale jednocześnie niezwykle troszczą się o korporacje prawnicze, które plują na PIS na każdym kroku. Zamiast uwolnić rynek usług prawnych i doprowadzić do racjonalizacji cen i jakości usług, to wprowadza się komunistyczne rozwiązania, w których pracujący mają się składać na nierobów.

  Odpowiedz
 • YT(2018-06-12 07:02) Zgłoś naruszenie 00

  adwokatowi z urzedu oplaca sie przegrac sprawe bo szybciej dostanie pieniadze od panstwa

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • rr(2018-06-12 07:23) Zgłoś naruszenie 01

  Ja na miejscu PISu raczej bym uwolnił usługi prawne, a nie tworzył darmowych porad prawnych. Posadzenie prawnika w takim centrum i myślenie, że poradzi on na różne złożone problemy - to myślenie magiczne. Prawda jest taka, że państwo musiałoby zatrudniać całe sztaby prawników różnych specjalności. Prawo powinno zmierzać od aplikacji i korporacji w kierunku specjalizacji. Im szybciej ktoś to zrozumie, tym szybciej w państwie się poprawi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane