Trudniejsza ucieczka od egzekucji alimentów

autor: Michalina Topolewska06.06.2018, 07:34; Aktualizacja: 06.06.2018, 08:16
Kolejny pakiet zmian ma zniechęcać pracodawców do nielegalnego zatrudniania dłużników

Kolejny pakiet zmian ma zniechęcać pracodawców do nielegalnego zatrudniania dłużnikówźródło: ShutterStock

Gminy, powiaty oraz inne podmioty, które mają prawo do organizowania robót publicznych, będą zobowiązane zatrudniać do ich wykonywania w pierwszej kolejności rodziców uchylających się od płacenia alimentów.

Wprowadzenie takiego wymogu zakłada projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Stanowi on realizację zapowiadanego przez rząd tzw. pakietu alimentacyjnego, w ramach którego znowelizowanych zostanie kilka aktów prawnych.

Jedna z nich dotyczy wymiany informacji między komornikami a instytucjami mającymi informacje na temat niesolidnych rodziców. Mają oni otrzymać elektroniczny dostęp do danych pochodzących z ZUS, urzędów skarbowych oraz Ministerstwa Finansów. Dzięki temu komornicy będą mogli szybciej podjąć działania wobec dłużników, bo stosowana obecnie pisemna forma składania zapytań powoduje, że uzyskane informacje są często nieaktualne. W związku z tym, że taka możliwość wymaga dostosowania systemów informatycznych ZUS, wejdzie ona w życie 1 czerwca 2019 r.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Rady Komorowskiego(2018-06-07 09:29) Zgłoś naruszenie 20

    .Panie Pre-zdradzę Wam- jak żyć?--- za darmo ,wygodnie i bez ciężkiej pracy na koszt...? ..."Pozbywacie" się całego majątku a następnie bierzecie Kredyty , tak- tak kredyty w każdym banku ,instytucji ,czy kasie (ile się da tych kredytów) ,każda z „kas” daje prawie każdą ilość ,wpycha wręcz je -- bierzecie bez względu na to jaki tam jest realny, rzeczywisty procent . Nie obawiajcie się tego procentu, właściwy Minister i Rząd czuwa jak przy Amber Gold (mamy przecież dobrą ustawę anty-lichwiarską) . Następnie aby zapewnić byt na wypadek odwiedzin u Was komornika, dla waszej rodziny spisujecie na żone i dzieci alimenty> wszak muszą Oni i Wy za coś żyć. A Wy to patologia mająca jaką tam karte na MO. Jak komornik chce spłaty to niech podniesie Wam pensje lub emeryturę !!. Pensje najniższą i alimenty musi Wam i Waszym najbliższym a nawet dalszym zostawić uwzględniając alimenty.......Pamietajcie ,kredytu to zmartwienie wierzyciela! Dalej na wypadek aby po Waszej śmierci nikt nie ścigał Waszej rodziny za te długi udajecie sie do Notariusza...tak ,tak...... i wydziedziczacie wszystkich do ostatniego pokolenia ,nie będzie więc ustawowego domniemania objęcia spadku a swój majątek dłużny zapisujecie temu czy poprzedniemu Rządowi który to wszystko toleruje/--najlepiej Donaldowi Tuskowi!albo Komorowi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane