Trudniejsza ucieczka od egzekucji alimentów

autor: Michalina Topolewska06.06.2018, 07:34; Aktualizacja: 06.06.2018, 08:16
Kolejny pakiet zmian ma zniechęcać pracodawców do nielegalnego zatrudniania dłużników

Kolejny pakiet zmian ma zniechęcać pracodawców do nielegalnego zatrudniania dłużnikówźródło: ShutterStock

Gminy, powiaty oraz inne podmioty, które mają prawo do organizowania robót publicznych, będą zobowiązane zatrudniać do ich wykonywania w pierwszej kolejności rodziców uchylających się od płacenia alimentów.

Wprowadzenie takiego wymogu zakłada projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Stanowi on realizację zapowiadanego przez rząd tzw. pakietu alimentacyjnego, w ramach którego znowelizowanych zostanie kilka aktów prawnych.

Jedna z nich dotyczy wymiany informacji między komornikami a instytucjami mającymi informacje na temat niesolidnych rodziców. Mają oni otrzymać elektroniczny dostęp do danych pochodzących z ZUS, urzędów skarbowych oraz Ministerstwa Finansów. Dzięki temu komornicy będą mogli szybciej podjąć działania wobec dłużników, bo stosowana obecnie pisemna forma składania zapytań powoduje, że uzyskane informacje są często nieaktualne. W związku z tym, że taka możliwość wymaga dostosowania systemów informatycznych ZUS, wejdzie ona w życie 1 czerwca 2019 r.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Rady Komorowskiego(2018-06-07 09:29) Zgłoś naruszenie 20

    .Panie Pre-zdradzę Wam- jak żyć?--- za darmo ,wygodnie i bez ciężkiej pracy na koszt...? ..."Pozbywacie" się całego majątku a następnie bierzecie Kredyty , tak- tak kredyty w każdym banku ,instytucji ,czy kasie (ile się da tych kredytów) ,każda z „kas” daje prawie każdą ilość ,wpycha wręcz je -- bierzecie bez względu na to jaki tam jest realny, rzeczywisty procent . Nie obawiajcie się tego procentu, właściwy Minister i Rząd czuwa jak przy Amber Gold (mamy przecież dobrą ustawę anty-lichwiarską) . Następnie aby zapewnić byt na wypadek odwiedzin u Was komornika, dla waszej rodziny spisujecie na żone i dzieci alimenty> wszak muszą Oni i Wy za coś żyć. A Wy to patologia mająca jaką tam karte na MO. Jak komornik chce spłaty to niech podniesie Wam pensje lub emeryturę !!. Pensje najniższą i alimenty musi Wam i Waszym najbliższym a nawet dalszym zostawić uwzględniając alimenty.......Pamietajcie ,kredytu to zmartwienie wierzyciela! Dalej na wypadek aby po Waszej śmierci nikt nie ścigał Waszej rodziny za te długi udajecie sie do Notariusza...tak ,tak...... i wydziedziczacie wszystkich do ostatniego pokolenia ,nie będzie więc ustawowego domniemania objęcia spadku a swój majątek dłużny zapisujecie temu czy poprzedniemu Rządowi który to wszystko toleruje/--najlepiej Donaldowi Tuskowi!albo Komorowi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane