statystyki

Wyższy próg dochodowy do Funduszu Alimentacyjnego

autor: Michalina Topolewska22.05.2018, 19:00
Zmiana progu nie wpłynie na znaczne zwiększenie liczby uprawnionych do pomocy z FA.

Zmiana progu nie wpłynie na znaczne zwiększenie liczby uprawnionych do pomocy z FA.źródło: ShutterStock

Z 725 zł do 800 zł ma wzrosnąć próg dochodowy, który pozwala otrzymać świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego (FA) osobom mającym problemy z uzyskaniem alimentów na dzieci od zobowiązanych.

Podwyżka kryterium została zapowiedziana w informacji na temat projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych, który został właśnie wpisany do prac legislacyjnych rządu. Wynoszący 725 zł miesięcznie próg obowiązuje od 1 października 2008 r., kiedy weszły w życie przepisy dotyczące świadczeń z FA. Od tamtej pory nie był w ogóle podnoszony, będzie to więc jego pierwsza waloryzacja.

– Biorąc pod uwagę to, jak w ciągu tych 10 lat zamrożenia kryterium rosły wynagrodzenia, w tym najniższa pensja, jest to zdecydowanie zbyt niska podwyżka – ocenia Iwona Janeczek ze Stowarzyszenia Dla Naszych Dzieci.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • Ja(2018-07-07 08:45) Zgłoś naruszenie 150

    Samotna matka z dzieckiem nie może zarabiać więcej niż 1450 zł żeby dostać alimenty ! To nawet poniżej minimalnej krajowej ! Kur@@a co za mózg to wymyślił ??? Chore to jest

    Odpowiedz
  • Sylwia(2018-08-27 15:23) Zgłoś naruszenie 50

    Dyskryminacja!!! Samotny ojciec, a już nie mówiąc samotna matka (płace kobiet wciąż są niższe niż mężczyzn, a to one głównie wychowują samotnie dzieci) skazani są na biedę, jakby już te dzieci nie dostały w kość wychowując się w niepełnej rodzinie (brak ojca/matki to brak wzorców współżycia społecznego), ciągłe nie możemy sobie na to pozwolić itp. można by mnożyć bez końca... Lepiej są traktowani przestępcy na to Państwo ma środki, nie wspomnę już o opiece zdrowotnej bez kolejek, siłowniach itp. Próg dochodowy to śmiech na sali !!! Ekonomiści tak to obliczyli, żeby " oj przykro nam bardzo przekroczyło o np. 20 zł"

    Odpowiedz
  • Waldek Schulz(2018-05-23 17:30) Zgłoś naruszenie 51

    Haha jednak Ci co mają rentę socjalną i prawo do alimentów to alimenty stracą z FA . Przekroczony dochód będzie o 22 . Bo dochód z samej renty socjalnej za rok 2018 wyniesie 9.871 ,84 ÷12 = 822 zł.i klops .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Waldek(2018-07-30 18:44) Zgłoś naruszenie 40

    Robią sobie kpiny . Rentę socjalną podwyższyli do kwoty 878 zł.i przez to mam utracić alimenty z FA jako niepełnosprawny w stopniu ,,znacznym,, ? Nie pozwolę na to i będę walczył

    Odpowiedz
  • Patka(2018-08-04 15:41) Zgłoś naruszenie 40

    Normalnie brawo! Podwyżce chociaż do 1000zl to normalna matka /ojciec będą mogli również skorzystać z FA! A w tym momencie je tracą pracując na najniższej krajowej!

    Odpowiedz
  • Zmartwiona(2018-08-31 08:15) Zgłoś naruszenie 20

    Kto to wymyśla czemu moje dziecko ma być pokrzywdzone że jego ojczulek nie płaci alimentów wogole nie powinno być progów rozumiem w rodzinnym 500+ ale w alimentach chore mój partner pracuje ja też na pół etatu i mamy takie szczęście że na styk się łapiemy ale moja koleżanka samotnie wychowuje dziecko pracuje legalnie i nie dostaje alimentów bo jej przekracza parę złoty żal mi jej i uważam że to chore że w alimentach jest próg ja gdybym pracowała na cały etat to też nie wiem czy by mi nie przekroczylo

    Odpowiedz
  • jul(2018-06-29 18:56) Zgłoś naruszenie 11

    ot i wymyślili już IPN wymyślili teraz dochód - tęgie głowy (tempe)

    Odpowiedz
  • alimenty(2018-08-07 18:52) Zgłoś naruszenie 10

    Moja córka skończyła 3-letnie studia licencjackie. MOPS wypłacał świadczenia z FA przez następne 2 lata, pomimo że dorosłe dziecko już było na własnym utrzymaniu. Kierownik nie ma zamiaru ścigać córki za nienależnie pobrane świadczenia. O tym, że MOPS wypłacał pieniądze dowiedziałem się przypadkiem. Córka i żona są dobrymi znajomymi pracowników ośrodka.

    Odpowiedz
  • Magdalena (2018-08-31 15:06) Zgłoś naruszenie 00

    Właśnie się dowiedziałam że mój dochód został przekroczony o 25zł i moje dzieci nie dostaną alimentów! Co za Polska!?

    Odpowiedz
  • Agaton(2018-10-17 14:15) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem kolejna ,która otrzymała odmowa za przekroczenie 30zł . Lepiej siedzieć w domu ,mieć czas na chodzenie od urzędu do urzędu i rżnąc bidę. Tak się typuje młodych ludzi ,którzy pomimo wszystko chcą coś osiągnąć i wyjadą.

    Odpowiedz
  • Mana(2018-10-10 14:44) Zgłoś naruszenie 00

    Chore prawo trzeba byc dzieciorobem albo alkoholikiem i nie roBem żeby otrzymać alimenty na dziecko!mnie już odmówiono!a mam 1600 na rękę.

    Odpowiedz
  • Młodzież - 1 rodzica - 18+(2018-10-17 14:24) Zgłoś naruszenie 00

    Dziękujemy DOBRA ZMIANO za to ze nie ma nas w 500plus ,bo mamy 18+/nie taki dochód/ w FA,bo dochód matki przekroczył próg o 30zł /notabene za sprawą władz/.

    Odpowiedz