statystyki

MSZ: Stwórzmy plan przeciwdziałania przemocy wobec dzieci

autor: Anna Wittenberg06.06.2018, 07:28; Aktualizacja: 06.06.2018, 08:17
dziecko, dzieci, przemoc, prawa dzieci

MSZ razem z RPD chce wdrożenia planu pomocy dzieciomźródło: ShutterStock

Powstaniu strategii może sprzyjać chęć Polski do członkostwa w Radzie Praw Człowieka ONZ

Polski system opieki nad dzieckiem nie przewiduje instytucji czy miejsc, w których doznające przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej mogłyby one otrzymać kompleksową pomoc. A co 10. sprawa zgłaszana do rzecznika praw dziecka dotyczy właśnie przemocy wobec najmłodszych – to ok. 5 tys. przypadków rocznie.

Do tej pory o utworzenie narodowej strategii przeciwdziałania przemocy wobec dzieci apelował tylko RPD. Teraz dołącza do niego Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Na forum ONZ Polska od wielu lat szeroko zaangażowana jest na rzecz promocji oraz poszanowania praw dziecka (...). W opinii MSZ opracowanie i wdrożenie strategii stanowiłoby wyraz naszego głębokiego przywiązania do realizacji tych postulatów” – pisze do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Jerzy Baurski, dyrektor departamentu Narodów Zjednoczonych i praw człowieka w MSZ.

Resort Elżbiety Rafalskiej dotychczas był wobec przyjmowania strategii sceptyczny. Wskazywał, że od 2005 r. jest ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Istnieje też Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. „Pomoc skierowana jest zatem do wszystkich osób doznających przemocy, w tym również do dzieci” – argumentowała w listopadzie 2017 r. Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu w MRPiPS. Dodawała, że nowy dokument, dotyczący wyłącznie dzieci, jest niepotrzebny.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane