statystyki

Restrykcje przy sprzedaży ziemi na licytacjach zostają

autor: Emilia Świętochowska04.06.2018, 07:35; Aktualizacja: 04.06.2018, 08:29
działka

Znikną przeszkody w sprzedaży gruntów rolnych rodzeństwu, rodzicom, pasierbowi, zięciowi oraz synowej.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rolnictwa wycofuje się z pomysłu usunięcia restrykcji w zakupie ziemi rolnej na licytacjach komorniczych. Oznacza to, że nadal wyłącznie rolnicy indywidualni będą mogli w takim trybie nabywać działki o powierzchni minimum 0,3 ha bez zgody dyrektora Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa (KOWR).

Propozycja wyłączenia postępowań egzekucyjnych oraz upadłościowych spod rygorów obowiązującej od ponad dwóch lat ustawy ograniczającej handel ziemią (Dz.U. z 2016 r. poz. 585) znalazła się w planowej nowelizacji przepisów ogłoszonej jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. Prace nad nią idą resortowi jak po grudzie, bo po siedmiu miesiącach konsultacji i uzgodnień pojawiła się już trzecia wersja projektu. Nie ucieszy ona wierzycieli, a zwłaszcza banków, bo wyjątek dopuszczający sprzedaż działek na licytacji bez ograniczeń zniknął. Zwyciężyły argumenty środowisk rolniczych, zdaniem których wprowadzenie takiego wyjątku mogłoby zniweczyć główne cele przyświecające restrykcjom w obrocie. – Jeśli ustawa ma służyć przeciwdziałaniu nadmiernej koncentracji gruntów, to jej zasady muszą też obejmować postępowania egzekucyjne i upadłościowe – przekonuje Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. – Inaczej pojawiłaby się furtka, dzięki której można by świadomie doprowadzić gospodarstwo rolne do bankructwa i umożliwić jego przejęcie na licytacji przez osoby niezwiązane z rolnictwem – dodaje.

Jak wynika z zeszłorocznej uchwały Sądu Najwyższego (sygn. akt III CZP 13/17), ograniczenia w sprzedaży ziemi nie obowiązują jednak w przypadku egzekucji z nieruchomości rolnych wszczętych przed wejściem w życie restrykcji. Jej podjęcie było o tyle konieczne, że ustawa zawiera nieprecyzyjne przepisy przejściowe.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane