Długi przedawnią się szybciej

autor: Piotr Szymaniak30.05.2018, 07:44; Aktualizacja: 30.05.2018, 09:16
Podpisana ustawa wprowadza też pewnego rodzaju zabezpieczenie przed fałszywymi tytułami wykonawczymi

Podpisana ustawa wprowadza też pewnego rodzaju zabezpieczenie przed fałszywymi tytułami wykonawczymiźródło: ShutterStock

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu cywilnego skracającą podstawowy termin przedawnienia długów z 10 do 6 lat. Ponadto koniec terminu przedawnienia będzie przypadał na ostatni dzień roku kalendarzowego (chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata).

Nowe przepisy przewidują też, że w sprawach przeciwko konsumentom sąd będzie z urzędu badał, czy doszło do przedawnienia czy nie. Dziś robi to tylko wtedy, gdy pozwany podniesie taki zarzut. Jeśli tego nie zrobi albo postępowanie toczy się bez jego udziału, sąd musi uwzględnić roszczenie, nawet gdy termin przedawnienia minął.

– Rozwiązanie to w znaczący sposób poszerza ochronę konsumentów. I jest ogólnoeuropejskim trendem – komentuje dr Jarosław Świeczkowski z Uniwersytetu Gdańskiego, który doradzał autorom ustawy.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • Kulawy Tomasz(2018-06-01 19:10) Zgłoś naruszenie 08

  Prawo dla złodziei dłużników i też chyba dla leniwych sędziów, którzy wszystkiego się chwytają żeby pracować jeszcze mniej - mniej spraw, mniej pracy..a te same zarobki. Chory kraj.

  Odpowiedz
 • Łukasz(2018-06-01 13:23) Zgłoś naruszenie 36

  Długi nigdy nie powinny się przedawniać. Dlaczego ktoś tworzy furtkę do tego, aby dłużnik (inaczej złodziej bo pożyczył i nie oddał) mógł nie spłacać swoich zobowiązań.

  Odpowiedz
 • Gdynianus(2018-05-31 17:15) Zgłoś naruszenie 50

  Oczywiście o tym w jakich sprawach nigdy nie uwzględniać przedawnienia będzie decydował Sąd Najwyższy.

  Odpowiedz
 • AA(2018-05-31 10:08) Zgłoś naruszenie 33

  przecież teraz też sad może nie uwzględnić zarzutu przedawnienia na podstawie 5 k.c. - nic się nie zmienia w tym zakresie

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tomak(2018-05-30 17:14) Zgłoś naruszenie 35

  Mam pytanie. Czy te przepisy mają wpływ na postępowanie egzekucyjne w administracji? Do Urzędu Skarbowego? Czy ktoś coś? I jak wygląda sprawa z przerwaniem biegu przedawnienia ?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • prawnik(2018-05-30 14:46) Zgłoś naruszenie 224

  Owszem, ustawa jest dziwacznie napisana. Dawniej podniesienie trafnego zarzutu przedawnienie = wygrana sprawa. Teraz Sąd będie musiał rzeźbić, czemu to nie zachodziły "szczególne okoliczności" wskazujące, że nie należy uwzględnić przedawnienia. Jest jeszcze jeden problem. Teraz Mecenas powoda każdorazowo będzie mógł podnosić, że Sąd nie uwzględnił owych słusznych i sprawiedliwych okoliczności, które wskazywały, że dług się nie przedawnił. Sosy wniosków o uzasadnienia mogą poważnie przykorkować Sądy. Już w ogóle nie mówiąc o tym, że przedawnienie "chwyta w locie". Nie ma racjonalnych przepisó intertemporalnych. Nie ma granicy czasowej. O to zapewne pójdą skargi na Polskę. Obyśmy nie płacili miliardowych odszkodowań.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-05-30 13:36) Zgłoś naruszenie 912

  No i , gdy rzekomy dłużnik stawi się w nieświeżym odzieniu , to też "sąd" oleje termin przedawnienia ... A w dni deszczowe , to na bank . I w wietrzne też sPOko ... A jak nie , to zawsze coś się wymyśli ...

  Odpowiedz
 • wjw(2018-05-30 11:58) Zgłoś naruszenie 381

  Trzeba było tak zrobić już dawno wtedy nie mnożyłby się handel przedawnionymi długami i byłoby mniej firm windykacyjnych oraz kilka milionów mniej pozwów o zapłatę tych długów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane