statystyki

Sędzia może kontrować własną decyzję dotyczącą protokołu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz24.05.2018, 07:26; Aktualizacja: 24.05.2018, 08:08
Jak zauważył Andrzej Zielonacki, sędzia sprawozdawca, nie zawsze musi być spełniony warunek dewolutywności, aby można było mówić o spełnieniu warunków zapewniających stronom prawo do sądu ukształtowanego na zasadach określonych w art. 45 ust. 1 konstytucji.

Jak zauważył Andrzej Zielonacki, sędzia sprawozdawca, nie zawsze musi być spełniony warunek dewolutywności, aby można było mówić o spełnieniu warunków zapewniających stronom prawo do sądu ukształtowanego na zasadach określonych w art. 45 ust. 1 konstytucji.źródło: ShutterStock

Nie narusza ustawy zasadnicze przepis, zgodnie z którym kontrolę nad odmową uzupełnienia lub sprostowania protokołu sprawuje ten sam sędzia, który takiej odmowy dokonał – orzekł TK.

Strona uważająca, że protokół nie odzwierciedla przebiegu rozprawy, może żądać jego uzupełnienia lub sprostowania. Decyzję o ingerencji w treść takiego dokumentu podejmuje przewodniczący składu orzekającego, a strona ma prawo się od niej odwołać. Ale w sytuacji, gdy sprawa jest rozpatrywana w składzie jednoosobowym, takie odwołanie trafia do tego samego sędziego, który wydał zaskarżone zarządzenie. Tak stanowi art. 160 par. 1 zd. 2 k.p.c. Rozwiązanie to wzbudziło wątpliwości adwokata, który zaskarżył je do TK. Uznał, że narusza ono konstytucyjne prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd oraz prawo do zaskarżania orzeczeń i decyzji wydanych w I instancji.

Tych wątpliwości nie potwierdził TK. Jak zauważył Andrzej Zielonacki, sędzia sprawozdawca, nie zawsze musi być spełniony warunek dewolutywności, aby można było mówić o spełnieniu warunków zapewniających stronom prawo do sądu ukształtowanego na zasadach określonych w art. 45 ust. 1 konstytucji. Jego zdaniem rozwiązanie zawarte w art. 160 par. 1 zd. 2 było świadomym zabiegiem ustawodawcy mającym na celu zapewnienie sprawności postępowania.

ORZECZNICTWO


Pozostało 3% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane