statystyki

Sędzia może kontrować własną decyzję dotyczącą protokołu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz24.05.2018, 07:26; Aktualizacja: 24.05.2018, 08:08
Jak zauważył Andrzej Zielonacki, sędzia sprawozdawca, nie zawsze musi być spełniony warunek dewolutywności, aby można było mówić o spełnieniu warunków zapewniających stronom prawo do sądu ukształtowanego na zasadach określonych w art. 45 ust. 1 konstytucji.

Jak zauważył Andrzej Zielonacki, sędzia sprawozdawca, nie zawsze musi być spełniony warunek dewolutywności, aby można było mówić o spełnieniu warunków zapewniających stronom prawo do sądu ukształtowanego na zasadach określonych w art. 45 ust. 1 konstytucji.źródło: ShutterStock

Nie narusza ustawy zasadnicze przepis, zgodnie z którym kontrolę nad odmową uzupełnienia lub sprostowania protokołu sprawuje ten sam sędzia, który takiej odmowy dokonał – orzekł TK.

Strona uważająca, że protokół nie odzwierciedla przebiegu rozprawy, może żądać jego uzupełnienia lub sprostowania. Decyzję o ingerencji w treść takiego dokumentu podejmuje przewodniczący składu orzekającego, a strona ma prawo się od niej odwołać. Ale w sytuacji, gdy sprawa jest rozpatrywana w składzie jednoosobowym, takie odwołanie trafia do tego samego sędziego, który wydał zaskarżone zarządzenie. Tak stanowi art. 160 par. 1 zd. 2 k.p.c. Rozwiązanie to wzbudziło wątpliwości adwokata, który zaskarżył je do TK. Uznał, że narusza ono konstytucyjne prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd oraz prawo do zaskarżania orzeczeń i decyzji wydanych w I instancji.

Tych wątpliwości nie potwierdził TK. Jak zauważył Andrzej Zielonacki, sędzia sprawozdawca, nie zawsze musi być spełniony warunek dewolutywności, aby można było mówić o spełnieniu warunków zapewniających stronom prawo do sądu ukształtowanego na zasadach określonych w art. 45 ust. 1 konstytucji. Jego zdaniem rozwiązanie zawarte w art. 160 par. 1 zd. 2 było świadomym zabiegiem ustawodawcy mającym na celu zapewnienie sprawności postępowania.

ORZECZNICTWO


Pozostało jeszcze 3% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane